Anne Sağlığı Konuları NelerSağlık İle İlgili KonularYaşam İle İlgili Konular

Adet Söktürücü İlaçlar Nedir? Tarlusal Ne İşe Yarar ?

Adet söktürücü ilaçlar, kesinlikle doğum uzmanları ve kadın hastalıkları uzmanları tarafından yazılmalı ve reçete edilmelidir. İlaçların içerisinde progesteron ve östrojen hormanları bulunması nedeniyle, adet kanamasının başlamasını sağlamak için kullanılmaktadır.

Adet söktürücü ilaçlar
 

Tarlusal İlacı Nedir?

Kadınlar genellikle tarlusal adet söktürücü ilacı merak etmektedir. Bu tür ilaçlar vücut tarafından cinsiyet hormonuna benzerlik gösteren bir kimyaya sahiptir. tarlusal genel olarak adet söktürücü olarak kullanılmakla birlikte, farklı sorunları gidermek içinde faydalanıldığını da söyleyebiliriz.

Genellikle tarlusal ilacı anormal kanama olması yada adet dönemlerinde düzensizlik gibi durumlarda örnek gösterilebilir. Bazı hastalarda bu ilaç menopoz dönemi sonrasında da kullanılmaktadır.  İlacın kullanımından 3-7 gün içerisinde etkisini göstermekte  ve adet kanamasını başlatmaktadır. Eğer bu süreç haricinde bir durum olur ise lütfen hekiminiz ile görüşünüz.

 

Tarlusal İlacının Yan Etkileri?

 

Tartusal
 

Bir çok ilacın yan etkisi mevcuttur. tarlusal ilaçta diğer ilaçlar gibi bazı yan etkilere sahiptir. Tarlusal ilacın yan etkilerine şu şekilde örneklendirme yapabiliriz:

  • Mide bulantısı ve kusma durumu
  • Bel bölgesinde ağrı hissi
  • Göğüşlerde hassaslık oluşması
  • Orta düzeyde ve hafif baş ağrısı

Genel olarak görülen yan etkileri bu şekildedir.  Hastalarda bu yan etkiler aynı düzeyde görünmeyebilir. Yüksek tansiyon ve migren hastalığı olanların bu yan etkilere daha fazla maruz kaldığını söyleyebiliriz. Yan etkiler hasta durumu baz alınarak hastaya uygun şekilde ayarlanması gerekiyor. Bu sebeple birlikte hasta bireylerin ilacı kullanmadan önce doktoruyla görüşmeli ve mutlaka doktorundan bilgi alması gerekmektedir.

 

Adet Söktürücü İlaç Zararlı mı?

 

Adet söktürücü ilaçlar zarar lımıdır
 

tarlusal ilaç zararlı mı, eğer adet söktürücü ilacınız doktorunuz tarafından yazıldıysa ve reçete edildiyse, belirlenen dozajda kullanıldığında sağlığa herhangi bir zararı yoktur. Ancak tüm ilaçlar gibi hasta kafasına estiği gibi kullanım yaparsa ciddi sorunlara yol açabilir. Diğer ilaçlarda da olduğu gibi ilaç kullanımı öncesinde doktorunuzun yazdığı dozaja göre alınmalı ve kullanılmalıdır.

İlacın hormon içermesi nedeniyle gelişi güzel kullanımı sonucunda hormonal bozukluklar ve hormon dengesizliğine yol açacaktır. Vücudunuzun mevcut hormon dengesinin bozulması pek çok sağlık sorununa sebebiyet verebilir.

 

Emziren Anneler Adet Söktürücü Kullanabilir mi?

 

Kadınlar doğum ardından 1.5 Yıla yakın süresince adet düzensizliği yaşabilir. Ender durumlarda ise doğum ve gebelik sonrasında uzunca bir süre adet kanaması gerçekleşmediği de gözlemlenebilir.  Bu gibi durumların yaşanmasından sonra anne ve anne adaylarının kesinlikle doğum uzmanı ve kadın hastalıkları tarafından muayene edilmesi gerekir. Yapılan tetkiklerin ardından uzman doktorunuz tarafından reçete edilmesi durumunda adet söktürücü ilaçlar kullanılabilir.

 

İlginizi Çekebilir: Pekmezin Faydaları Nelerdir?

Kadin Evreni

KadinEvreni.Net Ceo'su

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu