Yaşam İle İlgili Konular

Etkili Not Tutma Yöntemleri

Etkili Not Tutma Yöntemleri, sınavların hayatımız açısından yeri büyük. Neredeyse ömrümüzün yarısı sınav ve okulla geçiyor. Tabi eğitim-öğretim hayatımızın başarılı geçmesi için bir sürü sınavlara gireriz. Sınavlara girmeden önce bir sınava hazırlanma süreci olur. Okullara gidip derslerimizi iyi dinleyip not alırız ve sınavı geçmeye çalışırız. Anlatıcıyı dinlerken sadece dinlemek aklımızda kalma ihtimalini biraz daha düşürür. Gelelim asıl sorularımıza. Sınavlarımızda etkili not tutma ile nasıl başarılı oluruz? Not tutmak için ne yapmak lazım? Daha akılda kalıcı not nasıl tutulur? gibi soruların cevabını yazımızda anlatacağız.

Etkili Not Tutma Yöntemleri
Etkili Not Tutma Yöntemleri

Etkili Not Tutma Yöntemi Nedir?

Özellikle karantina dönemi uzaktan eğitim alıyoruz veya işlerimizi uzaktan hallediyoruz. Not tutmak bu uzaktan olan işlerimizi de oldukça olumlu etkileyecek.

Okul hayatımızın başarılı geçmesi için derslerimizin sınavlarına gireriz. Bu sınavlara girmeden önce derslerimizde not alırız. Ancak çoğu öğrenci not alırken bazı püf noktaları uygulamadığından sınavları başarısız geçebiliyor. Özellikle üniversitede okuyan öğrencilerimiz bu yazımızı dikkatli okumalarını tavsiye ederim.

Not almak için bir sürü yöntem vardır. Bu yöntemlerin çoğu geçmişte denenmiş ve günümüze kadar gelmiş yöntemlerdir. Ancak not alırken ki püf noktaları öğrenmezsek işimize yaramayabilir. Tabi ki not almak sadece eğitim alanında olmuyor. İş ve diğer alanlarda da işimize yarayabiliyor. Anlatan kişiyi dinleyip aynı anda not olmak çoğu insan için zor olabiliyor. Şimdi gelelim etkili bir şekilde not alma yöntemlerine.

İlk olarak okulda veya işte anlatanı daha iyi dinlemek ve not tutmak amacıyla nerede kendinizi iyi hissediyorsanız oraya geçin. Ancak oturduğunuz yer dış etkenlerden etkilenmemesi ve anlatanı rahatlıkla dinleyebileceğiniz yer olsun.

Not almaya ilk günden başlayın. Aksi takdirde not alırken sonraki günlerinizde kopukluk olabilir. İlk günden başlayıp düzenli bir şekilde ilerlerseniz sınavlarınızda daha başarılı olabilirsiniz.

Ders başlamadan önce hazırlıklarınızı yapın. Kağıt ve kaleminizi hazırlayın ve not almaya başlayın. Kağıt konusunda ise olabildiğince rahat , boşluklu ve anlaşılır şekilde yazılar yazın. Çünkü bu şekilde yazarsanız derslerden sonra notlarınızı okurken karmaşa görünmez , sınavlarınızda daha başarılı olabilirsiniz.

Anlatıcınızı iyi dinleyin. Aranızda herhangi bir kopukluk yaşanmasın. Aslında bu durumu az önce açıkladık. Anlatıcıyı iyi anlamak tamamen oturduğunuz yer ile alakalı olabilir.

Anlatıcının her dediği bilgileri not almamaya çalışın. Anlattığı konunun özetini almaya ve önemli bilgileri yazmaya dikkat edin.

Tek renk kullanmaya dikkat edin. Çünkü farklı renkler sizin anlatıcınız ile bağlantınızı koparabilir ve zaman kaybı yaşarsınız.

Not tutarken tabi ki zaman çok önemli. Bu yüzden anlatıcınıza yetişmek için kısaltma veya semboller kullanabilirsiniz.

Anlatıcının dediği önemli yerlere işaret koyun. Sonra o notlara tekrar bakarken önemli olan yerleri daha dikkatli inceleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu