Yaşam İle İlgili Konular

Çocuklar İçin Eğitici Uyku Masalları

Eğitici uyku masalları nelerdir? Masalların çocuklar üzerinde ne gibi faydaları vardır? Peri masalları uyku getirir mi?

Hepimiz çocukken masal okumayı veya dinlemeyi çok severdik. Çünkü biz farkına bile varmasak da, masalların ruhu dinlendiren, hayata hazırlayan, kimimiz içinse uyku getiren bir yanı vardır. Bu nedenle masallar yüzyıllardan beri vardır ve çocuklar dünyanın ömrü yettiğince masallarla büyümeye devam edecektir.

Masalları, fabllar, peri masalları, eğitici masallar, uyku masalları, halk masalları gibi birçok türe ayırmak mümkün. Google’da arama yaparken “masal oku”, “kısa masal oku”, “eğitici masallar”, “uyku masalları” vb. aramaları, bilhassa anneler sıklıkla yapar. Çünkü çocuklarının da kendi deneyimledikleri güzellikleri masallar yoluyla öğrenmesini ister.

Peki! Çocuklarınıza uykudan önce okuyabileceğiniz belli başlı eğitici masallar hangileridir?

Eğitici Uyku Masalları

uyku masalları
uyku masalları

Külkedisi
Bu klasik masal, hayatın her zaman aynı düzlemde gitmediğini, hayatın zorluklarıyla mücadele ve hayallerini gerçekleştirebilme azmini anlatır.

Pinokyo
Pinokyo’da çocuklar yalan söylemenin ne kadar kötü bir şey olduğunu, büyüklerin tecrübelerinden yararlanmaları gerektiğini öğrenir.

Kaplumbağa İle Tavşan
Hiç kimseyi küçümsememek gerektiğini, başarının azimle elde edildiğini anlatır.

Bremen Mızıkacıları
Bir haksızlık karşısında bir araya gelebilmenin ve dayanışmanın önemini anlatır.

Kırmızı Başlıklı Kızın Hikayesi
Dikkatli olmanın ve iyi bir gözlem yeteneğinin hayat kurtarıcı olabileceği, Kırmızı Başlıklı Kız masalının temasını oluşturur.

Altın Yumurtlayan Tavuk
Bu masaldan çocuklar, açgözlü olmanın getirebileceği zararları öğrenir.

Şehir Faresi İle Köy Faresi
Bazen bulunduğun yer en iyisidir. Elde olanın kıymetini bilmek gerekir benzeri mesajlar, Şehir Faresi İle Köy Faresi’nden alınabilecek derslerdir.

Ağustos Böceği İle Karınca
Çocuklar bu masaldan, çalışmanın önemini, rahata erebilmek için önce çabalamak gerektiğini öğrenir.

Kibritçi Kız
Kibritçi Kız masalı her ne kadar yürek yaksa da, çocuklara empati kurabilmenin önemini anlatan en güzel masallardan biridir.

Örnekleri çoğaltmak elbette mümkün. Klasikleşmiş hemen her masaldan çocuklar birtakım çıkarımlar yapabilir. Grimm Kardeşler ve Andersen Masalları, Keloğlan Masalları, Dede Korkut Hikayeleri, La Fontaine masalları, hep ibretlik derslere dolu eğitici masallardır. İlk bakışta eğlence amacıyla yazılmış olduğu fikrini uyandırsa da, peri masalları da içinde birçok ders barındırır.

Öte yandan çocuklar masallardan, özverili olmayı, cesareti, sabrın önemini, zekasını nasıl kullanabileceğini, şefkati, gerçek sevgiyi ve yaratıcılığı öğrenirler. Masalların belli başlı faydaları aşağıdakiler gibidir;

Masalların Faydaları

çocuk masalları
çocuk masalları

İşte masalların çocuklarınız için yararlarından bazıları:

1. Hayal Gücünü Artırır

Peri masalları, çocukların hayal gücünü destekler. Çünkü onları gerçek hayattan bambaşka, devlerin, denizkızlarının, perilerin olduğu dünyalara götürür.

2. Soyut Kavramların Öğrenilmesini Sağlar

Masallarda geçen olayların büyük bölümü soyuttur. Gerçekte olmayan olayların geçtiği masallar, çocukların soyut kavramları anlamalarına yardımcı olur.

3. Evrensel Değerleri Öğretir

Düşmanca tavırların, kötülüğün, açgözlü olmanın, kibrin vb. diğer kötü özelliklere sahip olmanın hayal kırıklığıyla sonuçlanacağını, iyiliğin ve güzelliğin her zaman kazanacağını öğretir. Çünkü masallarda kazanan her zaman iyilerdir.

4. Problemleri Çözmek

Masal kahramanlarının büyük bölümü çok zekidir ve karşılaştıkları zorlukları zekalarıyla ve yaratıcılıklarıyla çözerler. Çocuklar masallar aracılığıyla problemleri nasıl çözeceğini öğrenir. Pratik çözümler bulma becerileri gelişir.

5. Ruhsal Gelişimi Destekler

Çocuklarınıza masal okurken onlara bazı sorular sorabilirsiniz. Mesela Güzel ve Çrikin masalında, canavarın yaptığı kötülükler yüzünden lanetlendiğini fakat sonrasında yakışıklı bir prense dönüştüğünü görürüz. Çocuğunuza, canavarın yakışıklı bir prense niçin dönüşebildiğini ve Belle’in kalbini kazanmak için nasıl bir değişim yaşadığını sorabilirsiniz. Bu tür çalışmalarla çocuğunuzun ruhsal gelişimini destekleyebilirsiniz.

6. Tesadüfi Öğrenmeyi Artırır

Çocuklar peri masalları aracılığıyla, yeni kelimeler, deyimler ve hayata dair birçok yeni bilgiyi öğrenir. Bu durum tesadüfi öğrenmeye bir örnektir. Herhangi bir öğretme amacı güdülmeksizin, çocuklar masallardan birçok yeni bilgiyi öğrenebilir. Mesela Çirkin Ördek Yavrusu’ndan kuşların kış mevsiminde sıcak ülkelere göç ettiğini öğrenirler.

8. Hayatın Gerçeklerini Öğretir

Çocuklar, dünyanın yaşanılası ve harika bir yer olmadığını, iyilerle kötülerin bir arada yaşadığını, bazı şeylere erişmek için mücadele etmeleri gerektiğini masallar aracılığıyla öğrenebilirler. Güzel erdemlere sahip olabilmek için hayatın zorluklarıyla mücadele etmek gerektiğini birçok masal çocuklara sadelikle anlatır.

9. Kültürel Okuryazarlığı Artırır

Farklı ülke ve milletlere sahip yazarların yazdıkları masallar, çocuklara dünyaya dair birçok farklı bilgiyi öğretebilir. Farklı yaşam tarzları, farklı kültürler ve gelenekler, masallar yoluyla çocuklara aktarılır. Örneğin, Hansel ve Gretel Alman’dır. Güzel ve Çirkin ise Fransız…

Son olarak;

Çocuğunuza okuduğunuz masallar, onun dinleme ve dil becerini geliştirir. Kelime hazinelerinin zenginleşmesine katkıda bulunur. Çocuklarınıza okuyacağınız masallar onlara verebileceğiniz en güzel hediyelerden biridir. Eğitici uyku masalları, çocuğunuzun ufkunu açmakla kalmayacak, ruh dünyasına da büyük katkılar sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu