Yaşam İle İlgili Konular

Sivil Polis Nasıl Olunur? Şartları Neler?

Sivil polis, herkesin haberlerden aşina olduğu ya da bildiği kadarıyla Emniyet Müdürlüğü bünyesinde çeşitli suçlarla ile mücadele etmek adına birçok bölüm bulunur. Farklı suçlar ile direkt olarak muhatap olmak için kaçakçılıkla mücadeler, olay yeri inceleme, terör ile mücadele gibi bölümler buna örnektir.

Emniyet Genel Müdürlüğü çatısının altında sivil bir şekilde çalışma başlığı altında herhangi bir birim yoktur. Yukarıda belirtildiği gibi bu durum ancak görev farklılığına ve belirli birime göre mümkün kılınabilir. Atanılan merkezin üniformalı polise ve sivil polise olan ihtiyaçlarına göre ancak sivil polis olunabilir. Memurum tüm meslek yaşamı boyunca sivil bir şekilde kalması söz konusu değildir. Kaçakçılık, asayiş, narkotik, çocuk şube gibi birimler içerisinde sivil çalışma fırsatı mevcuttur.

Polislik, en az lise mezunu olabilecek bir gerekliliği bünyesinde barındırmaktadır. YKS sınavı ( AYT – TYT ) neticesinde başarı geçmiş olan başarı puanlarına göre adaylara tercih seçeneği sunmaktadır. Sağlık yeterliliğini ve istenilen kriterleri karşılayan kişiler Polis Akademisi’ne alınırlar. Sivil polis olmak için ilk olarak polis olunmalıdır.

Sivil Polis Nedir?

sivil polis
sivil polis

Sivil Polis Nasıl Olunabilir? sorusunda ilk olarak cevaplanması gereken soru tam olarak Sivil Polisin ne olduğudur. Bu nokta da yanıten söylenecek olan ise üniformalı ya da sivil polisler arasında herhangi rütbe farkı olmadığıdır. Bu ikili arasında yalnızca görev farkıyla beraber oluşan bir bölüm olduğu da bilinmektedir. Ayrıca belirtilmesi gereken diğer bir husus da sivil polis olmak adına ilk olarak polis olunması gerekmektedir.

Sivil Polis Olma Şartları?

Herhangi bir şarta ya da rekabete bağlı kalmak zorunda olmayan sivil polisliğin temel unsuru emniyet içerisinde polislik görevini gerçekleştiriyor olmaktır. Farklı birimler üzerinde çalışan polislerin atama süreçlerinin geçmesinden sonra bulundukları birim içerisinde sivil polis olmak için talepte bulunabilirler. Hep değindiğimiz sivil polis olmak için ilk olarak polis olunması gerekmektedir. Polis olabilmek için gereken şartlar ise aşağıdaki gibidir:

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 30 yaşından küçük olmak
  • Lise, 4 veya 2 yıllık üniversite mezunu olmak
  • Erkek adaylar için fiziki ölçekler 1.67 cm, Kadın adayları için ise 1.62 cm uzun olunmalıdır.
  • Yüz kızartıcı herhangi bir olay işlememiş olması

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu