Yaşam İle İlgili Konular

Yeni Doğan Bebeklerde Uyku Düzeni

Yeni Doğmuş Bebeklerde Uyku Sorunu Giderilmesi

Yeni Doğan bebeklerde uyku sorunu, Bebek dünyaya geldiğinde alışkın olduğunun dışında yeni bir ortam ile karşılaşır. Çevreye uyum sağlaması ise birkaç ay sürer. Yeni doğan bazı bebeklerde uyku sorunu yoğundur. Bu sorun ile nasıl baş edeceğimizi ve nasıl aşacağımıza dair bilgiler makalemizin devamında yer almaktadır.

Özellikle gece- gündüz ayrımı olmayan bebekler anneyi bir hayli zora sokar. Uyku düzeninin daha kısa sürede oluşması için aşağıdaki adımlara göz atabilirsiniz.;

  • Gündüz saatlerinde kucağa alınan;  seslere ve hareketlere alışması sağlanan bebek hem yorulacak, hem günün hareketli saati konusunda bazı alışkanlıklar edinecektir. Yani gündüz saatlerinde, bebek mümkün olduğu kadar uyanık tutulmaya çalışılmalıdır.
  • Aç uykuya geçen bebek, sık uyanır. Bu sebeple özellikle gece saatlerinde bebeği uyku öncesinde beslemek gerekir. Karnı tok olan bebek sıkça uyanmayacaktır.
  • Yine ılık bir duş aldırarak, vucüdun rahatlamasını ve hemen uykuya geçmesini sağlayacaktır.

  • Aynı saatlerde uyuması için, uyku düzeni oluşturmak gerekir. Bebekler ilk aylarda oldukça sık uyur. Fakat 3. Aydan itibaren, uyku saatleri belirlenmelidir. Bu sayede uykuya geçerken anneyi veya bakıcıyı fazla zorlamaz, kendiliğinden uyur.
  • Uyku saatlerinde, bebeğe sakin bir ortam hazırlanmalıdır. Aşırı sesli ortamlarda uyuyan bebek, sık aralıklar ile uyanır. Huzursuz uyku ise bebeğin sürekli ağlamasına ve huysuzlanmasına neden olacaktır.
  • Bebekler 4-5 ayıkken, kendi odalarına alıştırılmalıdır. Alışkın olduğu mekânda uyumak bebeği sakinleştirir. Fakat odasının kapısı açık bırakılmalıdır.
  • Hafif müzik dinlemek, bebeklerin uykuya daha kolay geçmesini sağlar. Odasında hazırladığınız sakin bir müzik sesi, sizi zorlamadan kendiliğinden uyumasını sağlar.

 

Yukarıda ki adımları uygulayarak bebeğinizin uyku düzenini oluşturabilirsiniz. Yeni Doğan Bebeklerde Uyku Düzeni bu sayede oluşuturmuş olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu