Çocuk Sağlığı Konuları Neler

Bebeklerde Burun Akıntısı Sebepleri

Bebeklerde Burun Akıntısı, bebeklerin huysuzlanmasına sebep olan nedenlerin başında şüphesiz ki burun akıntısı gelmektedir. Bebeklerde burun akıntısı hem ailelerini hem de bebekleri son derece rahatsız etmektedir. Burun akıntısının çözülmesi için yapılması gereken ve aynı zamanda etkili olan yöntemleri sizler için derledik. Bebeklerin burunlarındaki hava kanalları çok kısa ve aynı zamanda dar olduğu için sürekli tıkanma ve akıntı tehlikesi baş göstermektedir. Bu sorunu çözmek içinse uygulanacak birçok yöntem vardır.

Bebeklerde Burun Akıntısı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

bebeklerde burun akıntısı
bebeklerde burun akıntısı

Bebeklerde burun akıntısı sık sık görülen bir durumdur. Bu durumun önüne geçmek istiyorsanız öncelikle bebeğinizin doktoru ile konuşmanız gerekmektedir. Eğer bebeğin doktoru onay verirse aşağıda bahsettiğimiz yöntemleri uygulayabilirsiniz. Bebeklerin burun akıntılarına ve rahat bir uyku uyumalarına en iyi gelecek yöntem uyumadan önce ılık suyla banyo yapılmasıdır. Burun akıntısına iyi gelecek olan bir diğer etkili yöntem ise buhar makinelerine kullanmaktır. Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ise bebeğin bulunduğu ortamın sürekli olarak havalandırılmasıdır. Burun akıntısı olan bebeklerin başlarının kaldırılması ve daha rahat nefes almasını sağlamak da dikkat edilmesi gereken noktalardan birisidir. Son olarak bahsedeceğimiz yöntem ise serum veya aspiratör ile bebeğin burnunun temizlenmesidir.

Burun Akıntısına iyi Gelen Doğal Yöntemler

Bebeklerin burun akıntısının önüne geçmek için kullanılması önerilen birçok doğal yöntem bulunmaktadır. Ancak bu yöntemleri uygulamadan önce doktoruna danışılması ve fikir alınması gerekmektedir. Doktorunuzdan pozitif dönüş alırsanız burun akıntısının önüne geçmesi için bahsedeceğimiz doğal yöntemleri kullanabilirsiniz. Bebek akıntısında kullanılacak doğal yöntemlerin başında zerdaçal gelmektedir. Bu yöntemde ise bir bardağa süt koyarak içerisine bir bardak zerdeçal konulması yeterli olmaktadır. Burun akıntısında zerdeçalın kullanıldığı bir diğer yöntem ise dumanının solunması olmaktadır. Bu yöntemde de zerdeçalın ve keten tohumunun birlikte öğütülüp sonrasında kavrulup solunması gerekmektedir. Burun akıntısına iyi gelen bir diğer etken ise zencefildir. Bunun için zencefil çayından yararlanabilirsiniz. Zencefilde kullanılacak bir diğer yöntem ise tuzlanarak çiğ olarak tüketilmesidir. Doğal yöntemlerden bir diğeride ılıtılmış hardal yağıdır. Bu yöntemde günde 2 kez burun deliklerine damlatılması yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu