Anne Sağlığı Konuları NelerÇocuk Sağlığı Konuları Neler

Bebekler Annesini Ne Zaman ve Nasıl Tanır?

Bebekler annesini ne zaman ve nasıl tanır? Bu, bebek bekleyen her ebeveynin aklındaki binlerce sorudan yalnızca biri. Tabii ki onun hakkında her şeyi bilmek istemeniz çok doğal. Aşağıda bunlardan birini tüm detaylarıyla okuyacaksınız.

Ailenin en minik üyesi aranıza katılana kadar her gününüz birbirinden heyecanlı geçer. Ne var ki, asıl heyecan o doğduktan sonra başlayacak!

‘Bebeğim ne zaman anne, baba diyecek? Ne zaman ilk adımlarını göreceğim?’ Bu ve benzeri sorular zihninizi meşgul eder durur.

Peki ya, bebeğiniz sizi sesinizden, yüzünüzden, kokunuzdan ne zaman tanımaya başlayacak? Gelin şimdi bu konuya açıklık getirelim…

Yenidoğan Bebek Annesini Nasıl Tanır?

Bebeklerin hepsi, annelerinin kimliğini öteki bireylerden ayırt edebiliyor. Yenidoğanları –deyim yerindeyse- boş bir kağıt gibi düşünmek mümkün. İşte bu kağıt yavaş yavaş doluyor, zaman içinde büyük bir kitaba dönüşüyor!

Bebeklerin gerçek dünyaya ait bilgisi başlangıçta çok sınırlı. Ancak elbette bu, tamamen bilinçsiz oldukları anlamına gelmiyor. Hissediyorlar, tepki veriyorlar, içgüdüleriyle hareket ediyorlar ve etrafındaki insanları zamanla tanımaya başlıyorlar.

Öte yandan sadece insanlar değil, diğer canlılar da yeni doğduklarında annelerini duyuları yardımıyla tanıyabiliyor. Hâl böyleyken, bebeklerin de anne-babasını içgüdüsel olarak tanıması şaşırtıcı değil.

Anne ve bebek arasında çok güçlü bir bağ bulunuyor. O yüzden bebekler, annesini babasından daha önce tanıyor.

Bebekler Ne Zaman Duyar?

bebek annesini ne zaman tanır
bebek annesini ne zaman tanır

Bebek, duymaya daha anne karnındayken başlıyor. Fetüs, rahim içerisindeyken dış dünyadan gelen sesleri işitebiliyor.

Ona söylenen şarkıları, ninnileri, anlatılan masalları dinleyip bundan pozitif etkilendiği muhakkak.

Hatta bebek, annesinin kalp atışlarını dahi işitiyor. Amniyon sıvısının içerisinde bulunan bebek; çeşitli titreşim, hareket ve seslerden oluşan bir ortama maruz kalıyor. Annesinin sesini daha güçlü duyuyor. Çünkü bu ses, anne vücudundan geçerek rahme vardığı, amniyotik sıvı ve kemikler vasıtasıyla iletildiği için bebek tarafından daha net işitiliyor.

Bebekler Ne Zaman Görür?

Bebekler annesini ne zaman tanır? Sorusunu daha doğru cevaplayabilmek için, görme duyusunun gelişiminden de bahsetmemiz gerekiyor.

Bebeklerin anne-babasını yüzünden tanıması, kokusundan veya sesinden tanımasına göre daha uzun bir süreç gerektiriyor. Bebekler bir müddet yalnızca 30 santimlik mesafeyi görebiliyor. Bu, birkaç ay içinde giderek artıyor.

Bebek annesiyle ne kadar fazla vakit geçirirse, onun yüzüne o derece âşinâ oluyor ve daha kolay tanıyor.

Bununla birlikte bebeğin görme duyusu bir yıl boyunca gelişmeye devam ediyor. İlk 3-6 aylık dönemde insanları yüzünden ayırt edemeyen bebekler, bu sürecin ardından yüzleri seçebilecek hâle geliyor.

2-3 ay siyah-beyaz görüyor ve 6. Aydan itibaren renkli görmeye başlıyor. Hareketleri takip edebilme kabiliyeti gelişiyor. Görme duyusu gittikçe netleşiyor.

Bebekler Annesini Kokusundan Tanır mı?

Bebek daha doğmadan koku almaya başlıyor. Anne karnında gelişim gösteren koku duyusu, doğduktan sonra giderek güçleniyor.

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra kokunuzu alabilir ve bununla sizi tanıyabilir. Ağlama krizine giren bir bebeği düşünelim. Ona annesinin yastığını veya bir kıyafetini vermek sakinleşmesini sağlayabiliyor. İşte bunun sebebi anne kokusu…

Bebeğimin Beni Tanıması İçin Ne Yapmalıyım?

Bebekler anneyi ne zaman tanır? Diye düşünen ebeveynler, bu süreci hızlandırmak için şunlara dikkat etmeli:

  • Onunla iletişim hâlinde olun. Bazen normal, bazen bebeksi bir ses tonuyla konuşun. Böylece kelime haznesi şimdiden dolmaya başlayacak.
  • Bebeğinize ninniler söyleyin, masallar anlatın.
  • Hamilelik döneminden itibaren bebeğinizle konuşun. Ona güzel şeylerden bahsedin. Böyle yapmak, bebeğin strese girmesini önler.
  • Görsel algısını geliştirmek için resimli hikâye kitaplarından da yardım alabilirsiniz. Bu arada bebeğinizi sürekli çizgi filmlerle veya Youtube videolarıyla oyalamayın. Onu uzun süre TV, bilgisayar veya tablet ekranına maruz bırakmaktan sakının.

Sonuç

Bebekler annesini ne zaman tanır? Sorusuna verdiğimiz cevapları özetleyecek olursak: Bebek anne rahmine düştüğü andan itibaren ona sıkı bir bağ ile bağlı. Doğumun ardından bu bağ hızla güçleniyor.

Bebeğin anne sesini duyması hamilelikte başlıyor. Dolayısıyla bebek, annesini daha doğmadan yavaş yavaş tanıyor.

Dünyaya gelen bebek annesi tarafından emzirildikçe, onunla vakit geçirdikçe onu iyice benimsiyor. Bebeğin insanları yüzlerinden tanıması için yaklaşık 6 aylık bir zamana ihtiyaç var. Kokusundan ve sesinden tanıması ise daha kısa sürüyor.

Onlar sizi de, çevresini de tahmin ettiğinizden daha çabuk öğreniyor. İyisi mi, siz de onlarla ilgili çok fazla şey öğrenmeye bakın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu