Anne Sağlığı Konuları Neler

Anne-Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalıdır?

Anne-Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalıdır, annelik yaşamın her döneminde en önemli ve kutsal duygularından biri olmuştur. Anne olmak demek sadece fizyolojik bir şeyin yanı sıra psikolojik açıdan da çok önemli yere sahiptir. Anne bir çocuğun hayatındaki en önemli unsurdur. Gerek davranışları gerek yaşam biçimi olsun bir çocuğun temellerini anne atar. Bu annelik sürecinde annenin tavırları büyük önem arz eder. Çocuğa nasıl yaklaştığı, samimiyeti, verdiği bakım ve daha bir çok konuda tavırlar ve tutumlar çocuğu direkten etkileyen faktörler olmuştur. Annenin psikolojisi ne kadar iyi durumdaysa çocuğunki de o derece iyi durumda olacaktır.

Çocuklar içgüdüsel olarak her daim annelerinden yardım ve bakım ister. Bu yardım ve bakım çocuğa en doğru şekilde iletildiğinde çocuk daha normal ve sağlıklı bir hayat sürecektir. Aksi taktirde bir çok psikolojik ve fizyolojik sorun ortaya çıkabilir. Bunlardan kaçınmanın ilk yolu sevgidir de diyebiliriz. Nasıl bir yemeği yaparken bile sevgimizi katıp onu lezzetlendiriyorsak bir çocuğu yetiştirirken de ona maksimum seviyede ilgi ve sevgi vermeliyiz. Bu sayede çocuk annesinden gördüğü ilgiyi ve sevgiyi kendi hayatına adapte edip ilerde kendi çocuğuna da vermesini sağlayabiliriz.

Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalıdır
Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalıdır

Anne-Çocuk Arasında Ne Gibi Sorunlar Yaşanmaktadır?

Anne-çocuk ilişkisi günümüzün en önemli konularından biridir. Eskiden koparılmaz bağlarla birbirine bağlı olan anne-çocuk ilişkisi zamanla sekteye uğramış gibi gözüküyor. Gelişen teknolojik aletlerin ve internetin de etkisiyle bu ikili ilişki zarar görür hale gelmiştir. Yeterince güçlü olmayan bu anne-çocuk ilişkisi bu teknolojik durumlara da maruz kalınca iyi negatif yönde etkilenmektedir ve artık yeterince vakit geçirilmez hale gelmiştir. Anne-çocuk bağı ne kadar kuvvetli olursa olsun süreklilik olmadığı taktirde sekteye uğraması ve bozulması kaçınılmaz olacaktır.

Bunu engellemenin en kolay etkili yolu birbirine karşılıklı zaman ayırmak ve verimli zaman geçirmektir. Bu sayede hem anne hem de çocuk anne-çocuk ilişkisinden yeterli ve gerekli verimi alacaktır. Bu sayede her iki bireyin de psikolojik açıdan sağlıkları da olumlu yönde etkilenmiş olacaktır. Aksi taktirde anne ve çocuğun hayat boyu süregelen sorunları kaçınılmaz olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu