Anne Sağlığı Konuları NelerÇocuk Sağlığı Konuları NelerYaşam İle İlgili Konular

Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır?

Yeni Doğan Bebek Emzirme Durumu

Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır?

Anne ve baba adaylarının hamilelik dönemi henüz bitmeden hastaneler tarafından düzenlenen eğitimlere katılması tavsiye edilmektedir. Özellikle ilk defa anne ve baba olacaklar için faydalı olan bu eğitimlerde, yenidoğan bebek bakımı ile ilgili birçok faydalı bilgiye sahip olunmaktadır. Göbek bağı bakımı, yenidoğan banyosu, bez kullanımı ve bez değiştirme, emzirme gibi konularda sağlanan eğitimler sayesinde bilinçli bir ebeveyn olabilmek oldukça kolaydır. Doğumun gerçekleşeceği hastane ya da diğer hastanelerde verilen bu ücretsiz seminerler ile birlikte bebek bakımı hususunda bilgi sahibi olmak mümkündür. Bunun yanı sıra ebeveynler dünyaya gelecek bebeklerinin bakımı ve gelişimi için yazılmış kitaplar sayesinde de kolaylıkla bilinçlenebilmektedirler. Bilinçsizce yapılan birtakım müdahaleler neticesinde bebeğinizin zarar görebileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Kulaktan dolma sözler yerine eğitimli kişilerden alacağınız tavsiyeleri uygulayarak daha sağlıklı bir şekilde bebeğinizin bakımını yapabilirsiniz.

 

Yenidoğan Bebeğin Göbek Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Göbek bağı birçok annenin korkulu rüyasıdır. Göbek bağının enfeksiyon riskine karşı doktor tarafından verilen ilaçların aksatılmadan kullanılması önem arz etmektedir. Ortalama bir hafta gibi bir süre zarfından ilaçların dikkatli kullanılması halinde bebeğinizin göbeği kopacaktır. Ancak yenidoğan bebeğin göbek bakımı hakkında bilinmesi gerekenler arasında önemli bir husus da bez seçimi olmaktadır. Bu süreçte özellikle göbek bağı oyuntulu bezlerin kullanılması bebeğinizin daha huzurlu olmasını sağlayacaktır. Doktor tavsiyesi dışında üçüncü şahıslar tarafından söylenen önerilere kulak asmamanız bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

yeni doğan bebek emzirme
yeni doğan bebek emzirme

Yeni Doğan Bebek Banyosu Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Küçük bir bebeğin nasıl banyo yaptırılması gerektiği hususunda eğitim alınmamışsa zorluk yaşanması muhtemeldir. Yeni doğan bebek banyosu yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada bebeğin yıkanacağı suyun sıcaklığının iyi ayarlanması bulunmaktadır. Bebeğinizi üşümeden giydirebilmek için kıyafetleri hazır bulundurulmalıdır. Banyo yaptırılacak alanın ısısı ayarlanmalıdır. Ayrıca banyo yaptırabilmek için göbek bağının kopmasını beklemek en doğru zaman olacaktır.

Yenidoğan Emzirme Dönemi

Yenidoğan bebeğiniz emmeyi reddediyor ise panik yapmayın. Bebeğinizin dış dünyaya alışma süreci içerisinde verdiği tepkilerden biridir bu durum. Yenidoğan emzirme dönemi hakkında ilk bilgiyi doğumun hemen arkasında yenidoğan hemşireleri verecektir. Bu yönlendirmelere uyum sağladığınız sürece bebeğinizin kısa süre içerisinde emmeye başladığını göreceksiniz. Emmeye başlayan bebeğinizin ağzında pamukçuk olmaması için göğüs uçlarının karbonatlı suya batırılmış temiz bir bezle temizlenmesi gerekmektedir. Bu sayede bebeğinizin ağzında yaralar oluşmasının önüne geçmiş olursunuz. Yeni doğan bebekte uyku düzeni nasıl olmalı konumuza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu