Yaşam İle İlgili Konular

Muhtar Nasıl Olunur? Şartları Neler?

Muhtar, belediye seçimleri sırasında yapılan muhtarlık seçimleri, muhtarlık için aday olunan mahalle sakinlerinin verdiği oylar ile belirlenir. Adaylık için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve aday olunan mahallede altı aydan fazla bir süredir ikamet etmek gereklidir. Muhtar nasıl olunur ?  Muhtar olunabilmesi için öncelikle belirlenmiş olan sınır olarak  on sekiz yaşını geçmiş herkes adaylık için başvurabilir. Ayrıca adayın herhangi bir suç kaydı olmaması gerekmektedir. Başvuracak adayın sicili temiz olmalıdır. Herhangi bir eğitim, diploma zorunluluğu yoktur. Okur yazar olmak yeterlidir. Muhtarların görev süresi beş yıl olarak belirlenmiştir. Her zaman birçok kişinin başvurabilmesi için geniş bir yelpazede oluşturulan başvuru koşulları her zaman belirli kriterlere tabi tutulmuştur. Bu sebeple de adli suç kaydı olmayan herkesin başvurusu geçerli olarak görülmektedir.

Muhtarların Görevleri 

Düzen, yaşamın gerekliliği için bir zorunluluktur ve hayatın her alanında en küçük bir konuda bile insanoğlunun düzene ihtiyacı vardır.  Bu gereklilik ülke yönetimi içinde geçerlidir. Ve genelden özele doğru; ülke, il, ilçe, belde, köy, mahalle, olmak üzere düzeni sağlamak için görevlendirilenler toplumun huzuru için çalışırlar. İşte bu düzenin ilk halkası olan mahalleler; muhtarlar sayesinde, doğabilecek karışıklıklara karşı güvence altına alınırlar. Peki muhtarlar ne iş yapar? Mahalle sakinlerini seçim zamanlarında oy verecekleri kurum, sıra gibi konularda bilgilendirirler, nüfus kayıtlarını düzenlerler(doğum, ölüm, evlilik,), ikametgah kayıtlarını tutarlar. Mahallenin ihtiyaçlarını belirler ve bunu yetkililere bildirirler. Ve mahallelinin problemleri, istekleri ile ilgilenirler. Kısacası bir mahallenin resmi ve resmi olmayan tüm işleriyle doğrudan ilişkililerdir.

Muhtar olunabilmesi için Neler Yapılması Gerekmektedir ?

Muhtar olunabilmesi için öncelikle kişinin sadece okur yazar olması da yeterli olarak belirlenmektedir. Bu nedenle de istenilen şartlar arasında üniversite zorunluğu da olmaması en çok tercih yapıla meslek grupları arasında gelmesini sağlamaktadır. Muhtar nasıl olunur ? Her zaman muhtar olunabilmesi için istenilen şartların tam olarak karşılanması oldukça önemlidir. Bu şartlar arasında ise suç kaydının olmaması önemlidir. Bu özellik dışında başka özellik istenmemesi ile de en çok tercih edilen meslekler arasında gelmektedir. Bu nedenle de diğer önemli nokta ise Muhtarlık Kanunlarının en son olarak Şehir ve  Kasabalarda  Mahalle  Muhtar ve  İhtiyar Heyetleri  Teşkiline  Dair  Kanun da ise belirlenmiştir. 1944 yılında belirlenen kanun günümüze kadar değişime uğramamıştır. Bu nedenle de istenilen şartların taşınması halinde herkesin aday olabilmesi mümkün olarak bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu