Yaşam İle İlgili Konular

Kadın Asker Nasıl Olunur? Subay Olmak?

Kadın Asker Nasıl Olunur, birçok kadının hayali olan askerlik mesleği ülkemizde çokça yaygındır. TSK yabancı ülkelerdeki gibi kadın asker alımı yapmaktadır. Tarihimizde kadın askerler çok vardır. Kara Fatma, onbaşı Halide, emir Ayşe gibi birçok kadın askerimiz vardır. Tabi bu saydığımız kadın askerler gönüllüdür. Ülkemizde 50 civarında kadın subay asker, 1000 civarında da astsubay kadın asker bulunmaktadır. Kadınların asker olabilmeleri için bazı şartlar vardır. Bu şartlar kolay gözükse de bazıları için zordur. Eğer bu şartları yerine getirip başvurursanız kadın asker olabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere kadınların nasıl asker olunacağını ve asker olurken ki şartları anlatacağız. Kadın asker hayali olanlar yazımızı dikkatli okumalarını öneririz.

Kadın asker olmak için TSK’ya başvuru yapmanız gerekmektedir. Ancak kadın asker olurken sadece subay veya astsubay olarak göreve alınabilirsiniz. Göreve alındıktan sonra maaşınız her ay düzenli olarak yatmaktadır. Gönüllü olarak askerlik yapmak isteyenler ise kötü haberimiz var. Maalesef TSK gönüllü askerlik alımı yapmamaktadır. Subay veya astsubay olmak için gerekli şartlar yer almaktadır. Şartlar arasında fiziki şartlar da yer almaktadır. Hem fiziki şartları yerine getirip hem de TSK’nın belirlediği sınavlar sonucunda başarılı olursanız kadın asker olmaya hak kazanırsınız.

Kadın asker olurken uymanız gereken şartlar:

  • İlk olarak kadın asker olmak isteyen kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
  • Eğitim durumu olarak 4 yıllık lisans eğitimi veya Yüksekokul mezunu olmalıdır.
  • Eğer kadın asker olmak istiyorsanız 27 yaşını doldurmanız gerekmektedir. 27 yaşın altındaki kişiler başvuru yapamaz. Lisansüstü eğitimi aldıysanız 32 yaşına kadar başvuru yapabilirsiniz.
  • Kadın asker olmak isteyen kişilerin hukuki olarak bir engelin olmaması gerekmektedir. Eğer olursa TSK içerisinde iç karışıklığa sebep olabilir.
  • Sağlık açısından ise sağlık raporu almanız gerekmektedir ve sağlık raporunda herhangi bir sağlık sorunu olmaması lazımdır.
  • Eğer evliyseniz hem kendinizin hem de eşinizin adli sicil kaydı temiz gözükmesi lazımdır.
  • Kadın asker olarak başvurmak için terör örgütleriyle hiçbir şekilde bağlantınızın olmaması gerekmektedir. Buna ek olarak hiçbir siyasi partiye üye olmadığınızı belgelemeniz lazımdır.
  • Arşiv soruşturması yapıldığı zaman hiçbir sıkıntı çıkmaması lazımdır.
  • Vücudunuzda dövme ve jilet gibi izlerin bulunmaması gerekmektedir.
  • Bu şartları yerine getirdikten sonra spor mülakatına girebilirsiniz. Spor mülakatından da iyi sonuç alırsanız kadın asker olmaya hak kazanırsınız.

Kadın Asker Olmak İsteyenlerin Fiziksel Özellikleri

Kadın asker olmak isteyenlerin yeterli fiziksel özelliklerine sahip olmaları gerekmektedir. Astsubay başvurusu yaparken 15 yaşından küçük olmamanız gerekmektedir. 15 yaşında astsubaylık başvurusu yapıyorsanız boyunun 1.48 ile 1.71 cm arasında olması gerekmektedir. Kilo açısından da 40 ile 68 arasında olması lazımdır.

İlginizi Çekebilir: Nasıl Kadın Astsubay Olunur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu