Yaşam İle İlgili Konular

Uçuğu en çabuk ne geçirir?

Uçuğu en çabuk ne geçirir, uçuk herkesin hayatında en az bir kere başına gelmiştir. Bir sabaha uyandığınızda dudağınızda bir şişlik veya acı hissedebilirsiniz. Bu duruma uçuk denmektedir. Uçuk hastalığı stres, heyecan, travma, yorgunluk, uykusuzluk gibi vücut direncini düşüren durumlarda ve soğuk algınlığı, grip, ateşli hastalıklar, AIDS, kanser ve organ nakli gibi bağışıklık sisteminin baskılandığı durumlar ve aşırı güneşe maruz kalma gibi durumlarda ortaya çıkma eğilimi gösteren bir hastalıktır. Uçuk dudak kenarında veya burun gibi yerlerde çıkmaktadır. Bu hastalık ortalama 5-7 gün içinde geçmektedir.

Bu yazımızda uçuğun ne demek olduğunu, uçuğu en çabuk ne geçireceğinizi ve uçuk hastalığı hakkında bilgi vereceğiz.

Herpes simpleks virüsüne bağlı olarak dudak, ağız veya diş etinde yaralarla ortaya çıkan mikrobik enfeksiyona “uçuk” denilmektedir. Uçuk dudak kenarında içi sıvı dolan kabarcıklardan oluşmaktadır. Bu hastalık nadiren de olsa dilde de çıkmaktadır. Maalesef bu virüs hiçbir zaman vücudumuzdan çıkmamaktadır.

Herpes simpleks virüsü, aynı zamanda HSV olarak da bilinir ve iki çeşidi vardır: HSV-1 ve HSV-2.

Uçuk bulaşır mı?

Herpes simpleks virüsü, insan ile temas halindeyken bulaşmaktadır. Özellikle küçük çocuklar HSV-1’i yetişkinlerden daha erken kapmaktadır.

Uçuğun belirtileri nelerdir?

Eğer uçuk ilk defa çıktıysa daha sonraki olacak süreçten daha zor sürecektir. İlk çıktığında ağrısı daha fazla olacaktır. Uçuğun belirtileri; dudak veya etrafındaki deride kaşınma, yanma, ağrı ve karıncalanma olarak kendini gösterebilir. Uçuk kabarcıklarının oluşturduğu hastalık ise boğaz ağrısı, ateş ve baş ağrısı olabilir. İlk uçuk hastalığını atlattıktan sonra bundan sonraki süreçte çıkacak olan uçuk daha hafif olacaktır ve belirtileri daha az olacaktır.

Peki uçuğu geçirmek için ne yapabilirsiniz?

İlk olarak etrafınızda uçuk hastalığına sahip birisi varsa ondan kaçmalısınız. Çünkü uçuk bulaşıcıdır. Aksi takdirde size kolayca bulaşabilir ve uçuk hastalığını kapabilirsiniz.

1. Soğuk kompres uygulaması

Soğuk ve nemli bir bez uçuklu bölgedeki kızarıklığı azaltabilir, kabuklanmayı gidermeye yardımcı olabilir ve iyileşmeyi hızlandırabilir. Eğer uçuğunuz varsa ağrıyı hafifletmek için bu yöntemi deneyebilirsiniz.

2. Sarımsak

Antiviral özelliklere sahip sarımsakla uçuğunuzdaki şişkinliği azaltabilir ve iyileşmeyi hızlandırabilirsiniz. Bunun için ezdiğiniz bir diş sarımsağı uçuğun bulunduğu yere koyarak 5 dakika bekleyin. Uçuk geçinceye kadar her gün tekrar edebilirsiniz.

3. Elma sirkesi

Uçuğu geçirmek için uygulanan en eski doğal yöntemlerden biri de elma sirkesi. Elma sirkesi antibakteriyel, antiseptik ve iyileştirici özellikleri sayesinde yaraya neden olan virüsün yok edilmesi için etkilidir. Uçuğu kurutarak virüsü öldürür.

Pamuğunuzu elma sirkesiyle ıslatıp yaranın üzerine sürün. Sirkeyi 15 dakika boyunca uçuğun üzerinde tutun ve uçuk geçene kadar her gün iki kez tekrarlayın.

 

İlginizi Çekebilir: En Çabuk Nasıl Zayıflanır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu