Yaşam İle İlgili Konular

Pasaport Nedir? Pasaport Çeşitleri Nelerdir?

Pasaport, ülkeler arasında seyahat edilmesine olanak sunan ve uluslararası bir geçerliliği olan kimlik belgesidir. Pasaport denildiği zaman akıllara genel olarak yeşil ya da bordo pasaport türleri gelse dahi pasaport çeşitleri yalnızca bu ikisi ile sınırlı değildir

Umuma Mahsus Pasaport (Bordo Pasaport) 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gerekli olan belgeleri sundukları zaman alabilecek oldukları pasaport türüdür. 6 aydan 10 yıla dek geçerliliği olabilmektedir. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin ise ne kadar olmasını istediğiniz zaman, pasaport harç bedelinin ödenmesi sırasında karar vermelisiniz. Ayrıca 25 yaşın altındaki öğrenciler bordo pasaportlar (Umuma Mahsus Pasaportlar) harçsız olacak şekilde ulaşabilirler. Bundan dolayı da pasaport türü ‘’harçsız pasaport’’ ya da ‘’öğrenci pasaportu’’ olarak da bilinmektedir.

Hususi Pasaport (Yeşil Pasaport)

Devlet memurlarının ailelerine ve devlet memurlarına (çocukları 25 yaşını tamamlayana kadar yararlanabilir.) verilmekte olan pasaport türüdür. Pek çok ülke içerisine giriş fırsatı sunmakta olan bu pasaportun alınabilmesi adına minimum olarak 5 senedir memur olunması gerekir.

Hizmet Pasaportu (Gri Pasaport)

Devlet adına yurtdışında çalışmakta olan bireylere ya da milli sporculara verilmekte olan bir pasaport türüdür.

Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport)

Dışişleri Bakanlığı tarafından diplomatlara verilmekte olan bir pasaport türüdür. Diğer pasaport türlerine kıyasla çok daha fazla ülke içerisinde vizesiz bir şekilde girilmesini sağlar.

Geçici Pasaport

Yurtdışında pasaportunun geçerlilik süresi dolan ya da pasaportunu kaybeden kişilere konsoloslukların vermekte olduğu pasaport türüdür. Geçerliliği 1 aydır.

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pasaport işlemlerine ilk olarak Vatandaşlık ve Nüfus İşleri Genel Müdürlüklerinden online bir Pasaport randevusu oluşturabilirsiniz. Ayrıca 119 numaralı olan çağrı merkezleri üzerinden de randevunuzu alarak başlayabilirsiniz. Daha sonrasında belirtilen saat ve günde, belirlemiş olduğu İlçe Nüfus Müdürlüğünde yer alan randevunuza pasaport başvurusu adına gerekli olan belgeleri tamamlayarak gitmelisiniz.

Pasaport Nasıl Çıkarılır?

Pasaport çıkarabilmek için gerekli olan belgeleri topladıktan ve randevunuzu aldıktan hemen sonra İlçe Nüfus Müdürlüklerine giderek şahsi bir şekilde başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Yapılacak olan işlemlerden sonra pasaportunuz, belirtmiş olduğu adrese de PTT aracılığı ile iletilir. Ayrıca isterseniz E-devlet aracılığı ile de pasaport başvuru durumunu sorgulayabilirsiniz.

Pasaport Nasıl Yenilenir?

Eğer soyadı değişikliği olduysa ya da pasaportunuzun geçerlilik süresi dolduysa, bu sebeplerden ötürü yeni bir pasaport çıkarmanız gerekir. Durum böyle olunca da ‘’Pasaport Nasıl Yenilenir? sorusunun yanıtını merak edebilirsiniz. Pasaport yenileme işleminde de genel olarak süreç aynı işlemektedir. Yalnızca eski pasaportunuzu da gerekli olan belgelerin içerisinde yer vermeniz gerekmektedir.

Pasaport Ücretleri Ne Kadar?

Yeşil pasaport türünü almayı isteyen kişiler de öğrenci pasaportunu alacak kişiler gibi yalnızca defter ücretini ödemektedir. Bordo pasaport türünü çıkaracak olan kişilerin ödemesi gerekli olan harç bedeli de pasaport geçerlilik sürelerine göre farklılık göstermektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu