Yaşam İle İlgili Konular

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide yanması insanlar arasında çok sık rastlanılan sağlık sorunlarından bir tanesidir.Herkesin yaşabileceği bir problem olan mide yanması birçok mide hastalığının belirtisi olabilir. Genellikle çok yağlı, baharatlı, ekşi ya da acı besinler yendiğinde ortaya çıkar. Mide yanması problemi yaşayan hastalar , sorunun asıl nedenlerini araştırıyor. Mide yanması sorunu yaşıyorsanız ilk olarak bir doktora danışmanız gerekir. Ancak doktora görünmenize rağmen bir teşhis konulamıyorsa mide yanması probleminin altında yatan sebepleri kendi başınıza da öğrenmeniz mümkün olabilir. Beslenme düzeniniz yapılan birtakım değişikler bile mide yanmasına sebep olan problemlerin ortadan kaldırmanızı sağlayabilir.

Kendinizi deneyerek size neyin iyi gelip  neyin iyi gelmediğini bulabilirsiniz. Fakat mide yanmasının nedeni yalnızca tüketilen yiyecek ve içeceklerden kaynaklı olmak zorunda değildir. Çoğu zaman mide yanması problemi yaşıyorsanız uzman bir doktora görünmenizde yarar var.

Mide Yanması Nedenleri

mide yanması
mide yanması

Mide yanması midemizdeki  asidinin yemek borumuza doğru çıkarak gırtlağa doğru boğazımızı ve yemek borumuzda yanma ya da ekşime hissine neden olan problemdir. Eğer kronik bir rahatsızlığınız yoksa yediğiniz yemekleri sindiremiyor olabilirsiniz. Yiyecekleri iyice çiğnemeden yutmak, ağır yağlı beslenmek mide yanmasına neden olabilir. Sizde mide yanması probleminden çoğunlukla şikâyet ediyorsanız yiyecekleri çokça çiğneyerek yutmayı veaşırı yağlı olmayan  kolay sindirebileceğiniz yemekleri tercih ederek kendinizi deneyebilirsiniz.

Bunların  yanı sıra mide yanması problemi  kıyafet seçiminizle alakalı olabilir. Midenizi sıkan dar kıyafetler midenizde yanmaya neden olabilir.

Mide Yanmasına İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Lifli meyveler, Çiğ sebzeler ,uzun süre tok tutan tam tahıllı yiyecekler mide yanmasına iyi gelir. Süt mide yanmasına çok iyi gelir. Midenizde yanma problemi yaşadığınızda 1-2 yudum süt içebilirsiniz.Bu sizin midenizin rahatlamasına yardımcı olacaktır. 1 bardak suyun üzerine ekleyeceğiniz 1 çay kaşığı karbonat midemizdeki hidroklorik asidin etkisini azaltarak midenizdeki  yanma hissinin geçmesini sağlayacaktır. Yemek yedikten 15 dk sonra içeceğiniz meyan kökü ve papatya çayı gıda asitlerinin midenizi yakmasını engelleyerek midede yanma hissinin oluşumunu engelleyecektir. Kekik çayı içerseniz de sindirimi kolaylaştırarak midenizi rahatlatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu