Yaşam İle İlgili Konular

Sivrisinek Sorununa Çözüm Olacak 4 Bitki

Sivrisinek Sorununa Çözüm Olacak 4 Bitki, sivrisinekler ortalama olarak yaz mevsiminde ortaya çıkmaktadır. Evde, dışarda hatta ve hatta işyerinde bile sivrisinekler bulunmaktadır. Sivrisinekler bizleri ısırınca o bölge çok kaşınmaktadır. Sivrisineklerden korunma yöntemi çoktur. Ancak en kolay çözümler arasında bitkiler vardır. Bitkiler sayesinde sivrisinek sorununa çözüm bulabiliriz. Sahilde güneşlenirken, dışarda gezerken, akşam üzeri kısa kollu gibi kıyafetleri giyip bahçede veya balkonda otururken sivrisinekler sürekli rahatsız etmektedir. Bu durum bizim için çok can sıkıcıdır. Çünkü sivrisinekler bizi ısırarak canımızı acıtabiliyor. Isırılan yerin iyileşmesi ise uzun sürüyor.

Bu yazımızda sizlere can sıkıcı sivrisineklerden nasıl kurtuluruz? Sivrisinek sorununu nasıl çözebiliriz? Bitki ile can sıkıcı sivrisineklerden nasıl kurtuluruz? gibi soruların cevabını vereceğiz.

Can sıkıcı sivrisineklerin çözümü doğada saklıdır. Çeşitli kimyasal çeşitlerden uzak bir şekilde sivrisineklerden kurtulabilirsiniz.

Sivrisinek Sorununu Ortadan Kaldıracak Bitkiler

Lavanta

İlk sivrisinek sorununu ortadan kaldıracak bitki lavantadır. Lavantanın gerek görüntüsü gerek kokusu insanı kendine çekerek büyülemektedir. Sivrisinek gibi benzer canlılar lavantayı fazla sevmemektedir. Lavantanın bir türü olan lavandin bize bu konuda yardımcı olmaktadır. Lavandinin içerisinde kafur özü sadece insanı sivrisineklerden değil tüm haşerelerden uzaklaştırır. Eviniz, bahçeniz, işyerinize hem temiz koku yayacak hem de sizi kaşındıracak ve rahatsız edecek böceklerden uzak tutar.

Limon Balsamı

Bir diğer sivrisinek sorununu ortadan kaldıracak olan bitki ise limon balsamıdır. Limon balsamının kokusu ile insanı kendisine çeker ve büyüler. Limon kokusundan hoşlanmayan nadir insan vardır. Sivrisinek ve haşerelerin limon balsamından nefret ettiğini biliyor muydunuz? Limon otu yağı, limonun en keskin kokusudur. Bu keskin kokusuyla haşereler ve sivrisineklerden ebediyen uzaklaştırmaktadır. Ayrıca limon otu özü içermektedir. Ama bu limon otu özü aşırı derecede olduğu için sivrisineklerle olan savaşınızda sizi yalnız bırakmayacaktır.

Fesleğen

Fesleğen bitkisi ise sivrisinek sorununu ortadan kaldıracak olan bir bitkidir. Büyüklerimizden belki duymuşsunuzdur fesleğenin mucizelerini. Fesleğeni yemeklerimize kattığımızda çok güzel koku ortaya çıkmaktadır. Bu duruma farklı bir örnek verirsek evlerimizde saksılara ekiyoruz ve fesleğenler bize huzur vermektedir. Fesleğeni koyduğumuzda diğer bize zarar verecek böcekleri etkiler ve bizi korur. Sivrisinekleri hem uzaklaştırır hem de mis gibi kokusuyla bize huzur verir.

Kedi Nanesi

Son olarak sivrisinek sorununu ortadan kaldıracak bitki ise kedi nanesidir. Kedi nanesi derken aklınıza kedi için kullanılabilir olduğu gelebilir ancak böyle bir işlevi yoktur. Bu bitkinin sivrisinekleri uzaklaştırıcı etkisi vardır. Kedi nanesi sivrisinek için kullanılan spreylerden daha etkilidir.

 

İlginizi Çekebilir: Ev İçinde Bitki Yetiştirmek Zararlı Mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu