Yaşam İle İlgili Konular

Neden Kadınlar Peygamber Olamaz?

Neden kadın peygamber olmadığı akıllarda soru işareti bıraktı. Aslında cevabı çok basit. Ancak cevabın birçok yolu var. Peygamber olmanın pek çok özelliği ve şartı vardır. İlk şart ise erkek olmasıdır. Bu durum Yusuf sûresinin 109, Nahl sûresinin 43. ve Enbiya sûresinin 7. âyetlerinde açıkça ifade edilir. Nahl sûresinin 43. âyetinin meali şöyledir:

“(Ey Resulüm!) senden önce de kendilerine vahyeder olduğumuz erkeklerden başkasını (peygamber) göndermedik. (Ve siz ey müşrikler) eğer bilmiyorsanız o halde ehl-i zikre (iyi bilenlere) sorun!” (Nahl, 43)

Âyetin mealinde erkekler ricalen olarak geçmektedir. Peygamberlerin hayatları ve konusu her üç semavî dîne mensup toplumlar arasında da hep erkek gözüyle ve erkek bakış açısıyla yazılmıştır.

Bu yazımızda sizlere kadın peygamberin neden olmadığını, peygamberliğin ne olduğunu ve peygamberliğin görevlerini anlatacağız.

Peygamberlik Nedir?

Allah peygamberleri insan arasından seçmiştir. Allah’ın emir ve yasaklarını bildirmek göreviyle seçilmiştir. Kur’ân-ı Kerim’de ise şöyle buyrulur:

“Biz Peygamberleri, ancak rahmetimizin müjdecileri ve azabımızın da habercileri olarak göndeririz”. (el-En’âm, 48) (Kaynak: Diyanet)

Peygamberliği çalışıp veya çabalayıp olamazsınız. Peygamber olmak Allah vergisidir. Peygamberler insana yol gösterendir.

Peygamberlerin Özellikleri ve Görevleri Nelerdir?

Peygamberlerin birçok özelliği bulunmaktadır. Her peygamberin farklı görevleri vardır.

Hz. Muhammed ahlakın en güzelini tamamlamak için insanlara gönderilmiştir. Hz. Muhammed’in en bilinen özellikleri ise sabırlı, hoşgörülü ve sabırlıdır.

Hz. Nuh’un en bilinen özelliği sabırlı olmasıdır.

Hz. İsa ise diğer peygamberler gibi insanları İslam dinine davet etmiştir.  Hz. İsa’nın duası: Ey yüce Allah’ım. Göklerin ilahı sensin. Yeryüzünün ilahı sensin. İkisinden de senden başka ilah yoktur

Hz. Süleyman yeryüzüne indirilmiş en güçlü Peygamberdir. Hem insanlardan hem de cinlerden oluşan bir ordusu vardır. Hz. Süleyman’ın duası: Ey yüce Rabbim! Beni geçmiş günahlarımdan ötürü bağışla. Bana, benden sonra kimseye nasip olmayacak bir mülk bağışla. Şüphesiz sen çok bağışlayansın.

Gibi her peygamberin farklı özelliği ve görevleri vardır.

Neden Kadınlar Peygamber Olamaz?

Peygamberlik görevleri kolay gibi gözükse de aslında çok zordur. Kadınların yaratılış ve huy itibariyle bu ağır görevi kaldıracak güçte değildir. Ancak Allah-u Teâlâ istese erkek gücünü kadınlara da verir. Fakat bu durum onun yaratılışını ve mizacını bir erkek mizacına dönüştürmek demek olabilir. Peygamberlik görevini kadının biyolojik yapısı kaldıramaz. Allah-u Teâlâ kimseye kaldıramayacağı yük vermez. Kadınların lohusalık durumu vardır. Özellikle hamile döneminde işleri yürütemeyebilir. Çocuğu karnında taşırken çoğu işi yürütmekte zorlanabilir. Bütün bunları göz önünde bulundurarak Cenab-ı Hakk kadın peygamber göndermemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu