Yaşam İle İlgili Konular

Kadın Polis Nasıl Olunur? Şartları Neler?

Kadın Polis Nasıl Olunur, polislik mesleği erkekler kadar bayanlar da bu kutsal görevi istemektedir. Ülkemizde yaygın meslek olarak gözüken polislik mesleğini kazanmak için birçok yol bulunmaktadır. Polis olmak için kilo gibi sağlık problemleri olmaması gerekmektedir. Tabi ki bu yollar kolay değildir. Polis olmak için bir sürü aşamadan geçersiniz. Aşamalar sonunda başarılı olursanız polis olmaya hak kazanırsınız. İlk önce polis olmak için başvuruları takip etmeniz lazımdır. Başvuru vakti geldiğinde ilgili yere başvurup katılabilirsiniz. Polis olmak için 3 yöntem vardır. 3’ünün de aslında mantığı aynıdır. Yazılı ve sözlü sınavlarından geçip ardından fiziki yeterlilik sınavında da başarı göstermeniz gerekmektedir. Polis olmak için şartlar nelerdir?

Sizlere bu yazımızda kadın polis nasıl olunur? , kadın polis olmak için ne yapmalıyız? ve bayan polis sınavları nelerdir? bu gibi soruların cevabını vereceğiz.

kadın polis

Polislik mesleğinde hem maaşı hem de görevi vatanı korumak gibi özellikler yer almaktadır. Her mesleğin zor olduğu gibi polis olmanın da zorluğu vardır. Polis olmak için toplamda 3 yol bulunmaktadır. Bu 3 yoldan birisi POMEM (Polis Meslek Eğitim Merkezi)’dir. POMEM nedir? sorusuna gelin cevap verelim.

POMEM (Polis Meslek Eğitim Merkezi)

POMEM Türkiye’de en çok polis alan kurumdur. POMEM merkezleri ülkemizde günden güne artış göstermektedir. Bu kurumda yıllık 20 veya 30 bin atama yapılmaktadır. POMEM kurumuna girmek için bazı şartlar vardır. Bu şartları incelemek gerekirse:

 • Özellikle kadın polis olmak için en az ön lisans veya lisans mezunu olması
 • 30 yaşına girmemesi
 • Bayan polis olmak isteyenler için en önemli kural ise 162 santim veya fazlası olması
 • Bir diğer önemli şart ise sağlık şartlarının yerinde bulunması gerekir.

Kadın polis olmak isteyenler POMEM’de 4 ile 6 ay arası eğitim görürler. Eğitimi başarıyla tamamladıklarında polis olmaya hak kazanırlar. En merak edilen sorulardan birisi de lise veya ilkokul mezunları bu kuruma girebilir mi? sorusudur. Bu sorunun cevabı ise lise veya ilkokul mezunları bu kuruma giremez. En az ön lisans veya lisans mezunu olması gerekmektedir.

Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO)

Bir diğer kadın polis olmanın yolu ise PMYO’dur. Türkiye’de 5 tane bulunmaktadır. Bayan polis olmak isteyenler buraya başvurabilirler. Eğitimi başarıyla tamamladıklarında ise polis olmaya hak kazanırlar. PMYO’ya başvuru  yapmak için bazı şartlar gerekmektedir:

 • En az lise mezunu veya lise son sınıfta bulunanlar başvurabilirler
 • 26 yaşından küçük olması gerekmektedir. 26 yaşında olanlar başvuramazlar
 • Kadın polis olmak isteyenler için en az 162 santim boya sahip olmanız gerekmektedir
 • Sağlık şartlarının yerinde bulunması gerekmektedir

Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM)

Son olarak bayan polis olmanın yolu ise PAEM’dir. Türkiye’de sadece 1 tane bulunmaktadır. Adından da anlaşılacağa üzere amir yetiştirmektedir. PAEM’i başarı ile tamamladıklarında amir olarak çalışmaya başlayabilirler. PAEM’e başvurabilmek için şartlar şu şekildedir:

 • 30 yaşından gün almamış olması
 • Lisans eğitimini başarı ile tamamlamış gerekmesi
 • Bayan polis olmak için ise en az 162 boya sahip olmanız gerekmesi
 • Sağlık şartlarının yerinde bulunması gerekmektedir.

PAEM’in eğitim süresi 11 ay sürmektedir. Yaklaşık 11 ay eğitim gördükten sonra yardımcı komiser olarak mesleğe başlanılabilir.

İlginizi Çekebilir: Kadın Asker Nasıl Olunur?

3 Yorum

 1. Kadın polis nasıl olunursorusuna en iyi ve en kesin bilgiyi sayfanızdan aldım teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu