Yaşam İle İlgili Konular

Holozoik Beslenme Nasıl Olur?

Holozoik beslenme, hayvanların çoğunlunun gerçekleştirdiği bir beslenme çeşididir. Kısaca katı besinlerle beslenmek anlamına gelse de holozoik beslenen canlılar kendi aralarında beslenme alışkanlıklarına göre üç sınıfa ayrılırlar. Ancak bu canlıların en büyük ortak özelliği sindirim sistemlerinin diğer canlılara göre çok daha gelişmiş bir yapıda olmasıdır. Peki holozoik beslenme nasıl olur?

Herbivor canlılar, yalnızca bitkilerle beslenen canlılarıdır. Halk arasında otobur olarak da isimlendirilirler. Birincil tüketicilerdir. Koyun, zürafa, gergedan, herbivor canlılardan yalnızca birkaçıdır.

Karnivor canlılar ise ikincil tüketicilerdir ve yalnızca et ile beslenirler. Kartal, şahin, kurt, aslan, kaplan, yılan, köpek balığı gibi hayvanlar, karnivor canlılara örnektir.

Hem bitkilerle hem de hayvanlarla beslenen canlılara ise omnivor canlılar denir. İnsanlar, omnivor canlıların en büyük örneğidir. Domuz, fare, karga gibi hayvanlarda omnivor canlılara örnek olarak verilebilir.

Holozoik Beslenen Canlıların Beslenme Alışkanlıkları

Holozoik beslenen canlılar, tüketicilerdir ve besinlerini hazır şekilde alırlar yani diğer canlılar ile beslenmelerini sağlarlar. Heterotrof beslenmenin bir türü olan bu beslenme çeşidine mensup canlılar gelişmiş bir sindirim sistemine sahiptirler. Holozoik beslenme beş aşamadan oluşur. Bu aşamalar sırasıyla yutma, sindirim, emilim, asimilasyon ve atılımdır. Asimilasyon besindeki yararlı maddelerin kana karışmasıdır. Holozoik canlılar kendi aralarında ayrıldıkları sınıflara ve mensup oldukları familyaya göre kendilerine özgü beslenme alışkanlıkları gösterebilirler. Böylelikle holozoik beslenme nasıl olur? Sorusunun cevabı da bu şekilde bilinmesi gereken önemli detaylar arasında gelir. Holozoik beslenmenin önemi ve bilinmesi gereken bir sürü ayrıntıyı da içeren konular arasında gelmektedir.

Herbivor, Karnivor ve Omnivor Canlıların Özellikleri

Yukarıdaki paragraflarda Holozoik beslenme nasıl olur  sorusunun cevapları ayrıntılı bir şekilde bulunmakta. Peki bu canlıların türleri bazındaki özellikleri nelerdir.

Herbivor canlıların dişleri, beslenme şekillerine uygun olarak, bitkileri öğütebilecekleri şekilde gelişmiştir. Düz yapılı dişleri sahiptiler ve bu yapıları sayesinde bitkileri kolaylıkla öğütebilirler. Et sindirimi, ot sindirimine göre daha kolay olduğundan herbivor canlıların sindirim sistemleri daha gelişmiştir ve buna uygun bir bağırsak yapısına sahiptirler.

Karnivor canlılar ise çoğunlukla yapılan bir hata ile carnivora ile karıştırılmaktadırlar. Ancak bu iki tür birbirinden bağımsızdır. Karnivorlar etçil canlılarken, carnivolaralar türleri içinde herbivor ve omnivor canlıları da barındırabilirler. Omnivor canlılar her iki şekilde de beslenmelerini sağlayabildikleri için diğer canlılardan çok daha dayanıklı bir yapıya sahiptirler. Çünkü her şartta beslenmelerini devam ettirebilirler. Bu yüzden hayatta kalma şansları daha yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu