Yaşam İle İlgili Konular

Kediler Neden Evin İçinde Koşar?

Kediler neden evin İçinde koşar, kediler bizler için harika ev hayvanlarıdır. Hem dostumuz hem de ev arkadaşımız olurlar. Tabi ki kedi bakmanın da zorlukları vardır. Her ne kadar zorluğu olsa da onların iyiliğini düşünürüz. Kedi bakmanın da bazı sorumlulukları vardır. Eğer bu sorumlulukları yerine getirmez isek bası sorunlara sebebiyet gösterebilir. Örneğin kediniz hastalanabilir. Bunun sonucunda kedinizin kalıcı olarak sağlık sorununu ortaya çıkarabilir. Kedinizi evde bakarken bazen bazı değişik hareketlerde bulunduğunu görebilirsiniz. Tabi bu durumu bazen görmezden geliyoruz. Kedinizin yapmış olduğu tuhaf hareketleri görmez gelmememiz lazım. Eğer görmezden gelirsek ne istediğini anlayamayız ve kedi hastalığı problemi ortaya çıkar.

Bu yazımızda kedilerin ev içinde neden koştuğunu anlatacağız.

kediler neden evin içinde koşar
kediler neden evin içinde koşar

Kedileriniz evde sürekli koşturup duruyorsa bir sorunun olduğu bilinmektedir. Tabi ki kediler evde sürekli koşturuyordur. Üstelik çoğu kedi sürekli koştuğu için sahiplerinin canını sıkabiliyor. Bunun nedenini öğrenmek istiyorsanız çokça sebebi vardır.

Kedilerin Evde Koşma Sebebi Nedir?

İlk olarak kediler avcı hayvanlardan kaçmak için sürekli koşar. Kediler tuvaletlerini yaptıktan sonra kum ile üstünü kapatıp ardından kaçarlar. Bu durumu ise avcı hayvanlar kokuyu almasın diye yapmaktadırlar.

Bir diğer sorun olarak sindirim problemleridir. Uzmanlar kedileriniz sürekli koşturuyorsa sağlık konusunda tedavi olmaları gerekmektedir denmekte. Kedinizin sindirim problemi olabilir. Tabi bu duruma inanmak zor olabilir. Çünkü bütün kediler sürekli koşmaktadır. En azından kontrole götürmekte fayda var.

Bir sonraki durum ise kedilerin kendilerini arındırmak için koşturduklarıdır. Kediler kendi temizliğine önem göstermektedir. Tuvaletlerini yaptıktan sonra kendilerini temizlemek için koşturuyorlar. Kedi davranışlarını inceleyen bir doktor Anish Sheth, beyni ve kolonu birbirine bağlayan bir sinir olduğunu söylüyor. Bu sinir uyarıldığında kedinin garip davranışları sergilemesi normal olabilmektedir.

Eğer kediniz gece olduğunda koşturuyorsa bunun da sebepleri vardır. Kediniz koşturuyorsa tuvalete gitmesi gerekebilir. Ancak bu durum her gece sürekli koşturuyorsa şüphelenmeniz gereken konu olabilir. Bunun da birçok nedeni vardır.

İlk olarak geceleri kediler fazla enerjilerini yakmak için koştururlar. Kediler gün içinde yediği besin sonucu enerji depolarlar ve kedilerin çok enerjik olduğu söylenir. Eğer kedilerinizle ilgilenmez iseniz veya dışarı çıkarmazsanız ev içinde kendi enerjilerini yakmak için koşarlar.

Bir diğer kedilerin sürekli koşturduğu durum ise kedinizde pire olmasıdır. Kedinizin vücudunda pire varsa ve kaşınıyorsa bunlardan kurtulmak için sürekli koşabilir. Eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız uzman birisine danışmakta fayda vardır.

Kedinizde hiperestezi olabilir. Hiperestezi deri sendromu olarak da bilinir. Eğer hiperestezi olup olmadığını anlamak istiyorsanız kediniz kuyruğunu veya vücudunu ısırıp tırmalamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız veterinere götürmeniz lazımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu