Yaşam İle İlgili Konular

Pilot Nasıl Olunur? Pilot Şartları Neler?

Pilot Nasıl Olunur, pilot olmak her insanın hayalidir. Bazılarının bu hayali küçük yaşlardan itibaren kafalarında oluşmaktadır. Pilot olmayı erkeklerin yanı sıra kadınlar da bir hayli meraklıdır. Uçak sürmek zevkli bir meslek haline gelse de bu mesleğin hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Pilot mesleği çoğu kesim için prestijli bir meslek olarak görülmektedir. Bunun yanında pilotluk mesleğinin yüksek geliri ve birçok avantajları vardır. Pilot mesleği için bu mesleğin size uygun olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Çünkü pilot olmak için birçok sınav ve uygulamalardan geçilmektedir. Eğer kendinizde o potansiyeli görüyorsanız pilotluk mesleğini yapabilirsiniz. Çoğu kişi sadece maaşı için bu mesleği seçiyor. Ancak bu mesleğin zorluğu yüzünden bırakabilirsiniz. Bu yüzden tüm koşulları göz önünden geçirin ve meslek seçiminde dikkatli olun.

Bu yazımızda sizlere kadın pilot nasıl olunur? kadın pilot olmak için ne yapmalıyız? gibi soruların cevabını açıklayacağız.

Pilot Nasıl Olunur?

Pilot olmak için birçok yol vardır. Askeriye, sivil havacılık okulu ya da ücretli pilotluk kursları gibi yerlerden pilot olabilirsiniz. Ayrıca uçuş eğitimi almak için lise mezunu olmak yeterlidir. Ancak lisans mezunları daha şanslı görülmektedir. Bazı uçuş okulları sadece lisans mezunu almaktadır. Üniversite mezunu olmak rakiplerinizin önüne 1 adım geçmek demektir.

Pilot olmak için pilotaj eğitimi lisans programlarına girebilirsiniz. Bu okulları tamamladığını zaman PPL (Private Pilot Licence – Hususi Pilot Lisansı) almaya hak kazanırsınız.

Tek motorlu uçak ehliyeti almak isteyenler ise 165 saat yer dersi almalı ve 40 saat uçuş yapmalıdır. Daha sonra kontrol uçuşu denilen sınava girilir. Eğer sınavda başarılı olursanız Cessna tipi uçakları kullanmaya hak kazanırsınız.

ATPL (Havayolu Nakliye Pilotu) sınavına hak kazandıktan sonra ise eğitimin diğer kalanını tamamlamak için  823 saatlik yer dersi alıp, 160 saat uçuş yaparsınız.

PPL lisansını aldıktan sonra Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde 14 dersin sınavına girersiniz. Girdiğiniz bütün sınavlardan %75’lik başarı sağlarsanız ATPL Frozen sertifikasını almaya hak kazanırsınız.

Daha sonra Tip eğitimine başlayıp tercihinize göre simülatör eğitimi alırsınız. Bu aşamayı da başarılı olarak tamamladıktan sonra üçüncü pilot olarak kabine girer, 100 saatlik gözlem sürecini tamamlamanız gerekmektesiniz. Başarılı olarak tamamlarsanız 2. pilot olarak göreve başlarsınız.

Pilot Olmak için Aranan Ön Koşullar Nelerdir?

Öğrenci pilot lisansı için müracaatlarda aşağıdaki şartlar aranır (SP):

 • İlk yalnız uçuşundan önce 17 yaşını tamamlamış olmak. Ancak entegre kurslara başlayacak adaylar için 16 yaşını tamamlamış olmak yeterlidir.
 • En az lise veya dengi okul mezunu olmak.
 • SHGM tarafından veya SHGM’ce yetkilendirilmiş havacılık tıp merkezleri tarafından düzenlenmiş geçerli 1 veya 2 nci sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak.

Hususi pilot lisansı almak için müracaatlarda aşağıdaki şartlar aranır (PPL):

 • En az 18 yaşında olmak.
 • En az lise veya dengi okul mezunu olmak.
 • SHGM tarafından veya SHGM’ce yetkilendirilmiş havacılık tıp merkezleri tarafından düzenlenmiş geçerli 1 veya 2 nci sınıf sağlık sertifikası sahibi olmak.
 • SHGM tarafından yetkilendirilmiş olan Uçuş Eğitim Organizasyonlarında gerekli teorik bilgi ve uçuş eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.
 • Teorik bilgi sınavlarında ve uçuş eğitiminin tamamlanmasından sonra 6 ay içinde girilecek yetenek testinde başarılı olmak.
 • Gece uçuşu yetkisi isteniyorsa gerekli eğitimleri almış olmak.
 • Bu yönetmelikte belirtilen uçuş tecrübesine sahip olmak.

Bu yazımızda sizlere Pilot Nasıl Olunur? başlığını ele aldık. İlgi çekici başlıklar için sitemize göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kadın Futbolcu Nasıl Olunur?

Bir Yorum

 1. Kadın pilot nasıl olunur adlı makalenizi gerçekten çok beğendim. Açıklayıcı ve net olarak yazmışsınız teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu