Yaşam İle İlgili Konular

Girişimcilik Örnekleri Nelerdir?

Girişimcilik örnekleri, gelişen imkanlarla beraber çeşitlilik her geçen gün artmaya devam etmektedir. Hal böyle olunca da girişimcilik örnekleri, iş fikirlerinin hayata geçirilmesini isteyen bireylere ilham niteliğinde oluyor. Bu yazımız içerisinde sizlere hem dünya hem de Türkiye’den vereceğimiz örnekler bulunuyor.

Aklına koyduğu işi yapmak için girişim yapanlar ve risk almayı bilen kişiler adına örnekler, hiç şüphe yok ki oldukça büyük önem taşımaktadır. Bunlar, girişimcilik yolculuğuna çıkmış kişiler adına bir ilham kaynağı olmaktadır. Ayrıca onlara olabilecek şeyler hakkında da fikir vermektedir. Sonuç olarak geçilecek olan bir yoldan daha önce birisi geçmiş ise o kişilerin deneyimlerden yararlanmak gayet mantıklıdır. Böylelikle onların karşılaştığı zorluklar da göz önüne alınarak daha dikkatli bir şekilde adım atılır ve riskler çok daha iyi hesaplanabilir.

Aşağıda yer alan hikayeler de tam olarak bu bağlamda sizlere yardım edebilecek niteliktedir. İşte hem dünyada hem de Türkiye’de hedefe ulaşmayı başarmış girişimcilik örnekleri;

Jack Ma – Alibaba

girişimcilik örnekleri
girişimcilik örnekleri

Girişimini bir dünya devi konumuna getiren ve Alibaba’yı kuran Jack Ma, dünya içerisinde en başarılı girişimciler arasında yerini almaktadır. Sıfırdan başlayak oldukça büyük bir serveti olan Jack Ma, internet ortamının yükselişini fırsat bilerek Alibaba’yı kurdu.

Sonrasında ise çağın ihtiyaçlarını göz önüne alarak ve dikkat ederek şirketini oldukça büyük bir platforma dönüştürdü. Karşısına çıkan herhangi bir zorlukta yıkılmaması ve yenilikleri takip etmesinden dolayı Alibaba’yı devler liginin içerisine sokmayı başardı.

Pierre Omidyar – eBay

eBay platformunun 1998 yılı içerisindeki halka arzıyla beraber 31 yaşındaki bir milyarder haline gelmekte olan Pierre Omidyar, işlere kendi sitesinin içerisinde ürün satarak başladı. Auction Web olarak bilinmekte olan projesi çok kısa bir süre içerisinde yüksek trafik almaya başladı.

Yükselişin ardından ise kullanıcılarından küçük ücretler almaya başlamıştır. Sonrasında ise bünyesi içerisine kattığı personellerle beraber girişimi çok daha fazla genişletti. eBay şu anda internet ortamı içerisinde yer alan en büyük açık artırma usulünde olan alışveriş sitesi konumundadır.

Amazon-Jeff Bezos

Amazon platformu, global çapta hizmet vermekte olan çevrimiçi e-ticaret sitesidir. Amazon; çocukluk yıllarından beri elektronik cihazları arzulayan, yüksek tahsilinden sonra bilgisayar programcısı şeklinde işe başlanılmıştır. Başarısız birkaç tane iş girişiminde yer aldıktan sonra da internetin büyüme hızını çok erken bir şekilde keşfetmiştir. Jeff Bezos, ilk başlarda e-kitap ticaretini yapmayı düşünüyordu. Amazon ise, günümüzde dünyanın en değerli olan teknoloji şirketleri içerisinde ilk 5’tedir.

WhatsApp-Jan Koum

Telefonla mesajlaşma işini farklı bir boyuta ulaştıran ve günümüzde milyonlarca kişiye hizmet vermekte olan WhatsApp uygulaması, Ukraynalı Jan Koum aracılığıyla kurulmuştur. Günümüz koşullarında milyar dolarlık servetiyle beraber tanınmakta olan Koum, Sovyetler Birliği dönemindeki Ukrayna içerisinde geçiş sıkıntısı yaşayarak büyüdü. Koum’un yaşamı, ilk gençlik zamanlarında ailesiyle beraber ABD’ye göç etmesinden sonra değişmeye başlıyor. Önce sıradan birkaç işlerde çalışmıyor. Ancak bilgisayarlara karşı oldukça fazla ilgisi olan Koum, 18 yaşında bir hacker oluyor. 1997 yılında ise Yahoo platformu içerisinde işe giriyor. İlgisini, hayallerini ve ayrıca birikimini de 2009 senesi içerisinde kurmuş olduğu WhatsApp platformu içine aktararak oldukça başarılı girişimci şeklinde anılmaya başlıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu