Çocuk Sağlığı Konuları NelerYaşam İle İlgili Konular

Bebeklerde Kabızlık Nedenleri Nedir? Tedavisi Nedir?

Bebeklerde Kabızlık Sorunu ve Tedavisi

Bebekler günlük yaşantısında veya doğuştan gelen bir şeyle birlikte kabızlık hastalığına yakalanabilirler. Kabızlık hastalığı sadece bebeklere özgü olan bir hastalık olmayıp her yetişkin bireyin görebileceği normal hastalık türlerinden bir tanesidir.

Eğer bebeğinizde kabızlık hastalığı bulunuyorsa zaman zaman karın ağrısıyla mücadele etmek zorunda kalabilir veya dışkısını yapmakta biraz zorlanabilir yani tuvalette uzun süre beklemek zorunda kalır.

Bebeklerde Kabızlık Hastalığının Tedavisi Nedir?

Bebeklerde Kabızlık Hastalığının Tedavisi Nedir
Bebeklerde Kabızlık Hastalığının Tedavisi Nedir

Kabızlık hastalığının en önemli unsuru: ”Hareketsiz kalmaktır.” Eğer bebeğiniz çok fazla hareketsiz kalıyorsa onu biraz hareket ettirmeyi deneyin ve bu hareketlerle birlikte büyük ihtimal kabızlığa çözüm gelecektir.

Diğer bir yandansa bebeğinize verdiğiniz besinlere mutlaka dikkat edin. Özellikle çocuklarınıza vereceğiniz fast food tarzı yani sosis, salam, sucuk ve patates türü yiyecekleri verirken mutlaka dikkat edin.

Gün içerisinde bolca su içmesini sağlayarak kabızlık hastalığını bir nebze de önleyebilirsiniz fakat bebeğinize aynı zamanda meyve ve sebzelerde vererek kabızlık hastalığına geçici olarak çözümler sunabilirsiniz.

Kabızlık hastalığına kesin çözüm bulabilmek için uzman bir doktora başvurmayı deneyebilirsiniz.

Bebeklerin Kabızlığı Nasıl Geçer?

  • Gün içerisinde bolca su tüketimi yapmak. Yetişkin bireylerinde günde 1.5 ila 2.5 litre arasında su tüketmesi gerekiyor. Bu oran bebeklerde %25 kadar inebilir.
  • Meyveler, özellikle portakal, elma gibi meyveler tüketebilirsiniz. Dilimlenmiş ve küçük şekillerde çocuğunuza meyve vermeyi deneyebilirsiniz. Yine aynı şekilde sebzelerde kabızlık hastalığına çözüm olabileceği için bebeklerinize verebilirsiniz.

Diğer konumuz: Yeni Doğan Bebek Bakimi Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu