Yaşam İle İlgili Konular

Evde Tırnak Bakımınızı Kendiniz Yapın!

Evde Tırnak Bakımı, tırnak bakımı çoğu insan için çile gibi gözükmektedir. Bu yüzden çeşitli bakım yerlerinde biraz maliyetli bir fiyata tırnak bakımını yaptırıyorlar. Tabi tırnaklar kısa sürede uzadığı için sürekli ve uzun sürede tırnaklara bakım yaptırmak gerekiyor. Aksi takdirde tırnağın şekli bozulabilir veya istediğimiz görüntüye ulaşamayız. Bakım yerlerine uzun süreli gittiğimizde cebimizi yakabilir. Bu yüzden evde tırnak bakımınızı kendiniz yapabilirsiniz. Üstelik çok basit! Tırnak bakımını erkek kadın fark etmeden herkes yapabilir. Çünkü herkes için tırnak bakımı önemli olabiliyor. Tırnak bakımı uzun ve zahmetli olabiliyor. Artık sizde kendi evinizde manikür ve pedikür yapabilirsiniz. Ayrıca bu tırnak bakımı hem zamanınızı almayacak hem de maddi açıdan sizi zorlamayacak.

Bu yazımızda sizlere evde kendi başımıza tırnak bakımının nasıl yapılacağından bahsedeceğiz.

3 Adımda Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Yanlış duymadınız! 3 adımda tırnak bakımınızı yapabilirsiniz. Ancak bunun için önemli tüyolarımız vardır. Bu tüyoları öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Tırnak Kesimine Özen Gösterin

İlk olarak tırnak kesimine özen göstermeniz gerekmektedir. Tırnaklarınızda çatlama, kırılma gibi olayların olmaması için bu kesime dikkat etmeliyiz. Bu yüzden duştan sonra yumuşadığı için kesebilirsiniz. Eğer duşa girmeyeceksiniz elinizi ılık bir suya tutabilirsiniz. Bu sayede yumuşayacak ve kesebileceksiniz. Aklınızda tırnak kesmenin kolay olduğunu sanabilirsiniz. Ancak bu durumu da özenmelisiniz. Aksi takdirde yanlış tırnak kesiminden ameliyat olmanıza kadar uzun bir yolu olabilir. Bu tür durumlar olmaması için tırnaklarınızı kesmeniz içi bir tüyomuz var! El tırnaklarınızı yuvarlak, ayak tırnaklarınızı ise düz bir şekilde kesebilirsiniz. Bir diğer önemli husus ise tırnaklarınızı çok uzatmayın. Kısa tırnağa göre mikrop kapma olasılığı daha yüksektir.

Tırnaklarınızı Mutlaka Törpüleyin

Bir diğer önemli nokta ise tırnaklarınızı törpülemenizdir. Hem el hem de ayak tırnaklarınızı mutlaka törpülemeniz gerekmektedir. Ancak tırnak törpülerken de dikkat etmeniz gereken önemli kısımlar vardır. Tırnak törpüleyeceğiniz zaman el ve ayağınız kuru olduğundan emin olmalısınız. Eğer ıslak olursa tırnağınız çatlayabilir. Tırnağınızın yumuşaklığından emin olduktan sonra törpü işlemine başlayabilirsiniz. Ayrıca tırnak çevresini yumuşatmak istiyorsanız vazelin kullanabilirsiniz.

Doğal Tırnak Bakımı Yöntemleri

Bakım ürünlerine para harcamadan evde kendi başınıza doğal yollarla tırnağınıza bakabilirsiniz.

Zeytinyağı ve Limon Suyu

Malzemeler

 • ½ bardak zeytinyağı
 • 5 damla limon suyu

Yapılışı

 • Limon suyunu ve zeytinyağını bir kapta karıştırın.
 • Daha sonra tırnaklarınızı kabın içinde 15-20 dakika kadar bekletin.
 • Bu karışımı, tekrar kullanmak üzere buzdolabında saklayabilirsiniz.

Yumurta, Papaya Suyu, Badem Yağı

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı badem yağı
 • 1 adet yumurta sarısı
 • 2 yemek kaşığı papaya suyu

Yapılışı

 • Tüm malzemeleri bir kapta karıştırın.
 • Küçük bir makyaj fırçasıyla tırnaklarınıza uygulayın ve yarım saat kadar bekletin.
 • Soğuk su ile durulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu