Yaşam İle İlgili Konular

Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur?

Araştırma Görevlisi Nasıl Olunur?

Araştırma görevlisi nasıl olunur, üniversiteden mezun olan her öğrenci araştırma görevlisi nasır olunur? ve araştırma görevlisi olma şartları nelerdir? diye kendilerine soru sormakta ve bunun için çabalamaktadır.

Araştırma görevlisi olmak için belli başlı kriterleri tamamlamanız gerekmektedir. Aşağıda araştırma görevlisi kriterleri yer almaktadır

araştırma görevlisi neden olunur

Araştırma Görevlisi Kriterleri Neler?

 

Üniversite mezunları, bulundukları üniversite içerisinde veya başka bir üniversitede araştırma görevlisi olmak istemektedir. Genel olarak görevi tanımı içerisinde araştırma, inceleme, deneyler ve tezler üzerinde yapılan çalışmalara yardım etmekte yatar. Pek çok üniversite mezunu araştırma görevlisi olmak istemekte ve bunun hayalini kurmaktadır.

Üniversite içerisinde yetki organları tarafından görevlendirilen araştırma görevlileri; deneyler, tezler, araştırma ve inceleme gibi üniversite içerisinde gerekli yardımları sağlamaktadır. Fakülte okuyan bir çok gencin hayali olan araştırma görevlisi kendi içerisinde iki alan içerisinde ayrılır ve bu iki alan içerisinde ele alınmaktadır.

  1. Üniversite bünyesinde en fazla 3 yıl olmak koşuluyla atanan öğretim elemanları
  2. Enstitü kadrosu içerisinde lisansüstü eğitim süresi boyunca atanan öğretim elemanları

 

2.Madde de yer alan lisansüstü eğitim süresi boyunca atanan araştırma görevlileri , eğitimlerini tamamladıktan sonra mevcut oldukları kurum tarafından ilişkileri kesilir. 2016 yılından sonra çıkarılan madde ile birlikte, bu süreçten sonra üniversitelerin carı açık kadrosu dahilinde alımları yapılacaktır. Bu alımlar için belli kriterler ve şartlar bulunmaktadır.  Bu süreçten sonra bulunduğunuz üniversitede veya farklı üniversitede araştırma görevlisi olabilirsiniz.

Araştırma Görevlisi Olma Şartları

Araştırma görevlisi olmak için belirlenen şartları yerine getirdikten sonra araştırma görevlisi olma hakkını elde edebilmektesiniz;

  1. Yabancı dil sınavından en az 50 Puan almak
  2. ALES sınavına girmeniz ve bu sınavdan en az 70 Puan Almalısınız
  3. İlana başvuru süresince 35 yaşını geçmemiş olmak gerekiyor.

Bu şartlar tüm üniversiteler için aynıdır.  Yukarıda ki araştırma görevlisi şartları sağladıktan sonra ister kendi üniversitenizde ister farklı bir üniversitede de iki kategori içerisinde araştırma görevlisi olabilirsiniz.

 

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu