Yaşam İle İlgili Konular

Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Bebeğin cinsiyeti, kadın doğum uzmanlarına “Meslek hayatınız içerisinde size en çok yöneltilen soru nedir” diye sorarsanız verecekleri cevap “Bebeğimizin cinsiyeti nedir” sorusudur. Hatta bu soruyu çoğu hastalar daha gebeliğin 2. ayında sormaya başlarlar. Bu yüzden sizlere bu hafta “Bebeğin cinsiyeti en erken ne zaman netleşir” konusuyla ilgili yazı yazmak istedik.

Bebeğin Cinsiyetini Kim Belirler?

bebeğin cinsiyeti
bebeğin cinsiyeti

Bebeğin cinsiyetini erkek aday belirler. Çünkü kadınlarda 46XX kromozomu varken, erkeklerde 46XY kromozomu bulunur. Spermlerin bazılarında X kromozomları varken bazılarında ise Y kromozomu olur. Hangi sperm yumurtaya ulaşıp döllenme yaparsa bebeğinizin cinsiyeti de ona göre değişir. Y kromozomu yumurtayı döllerse bebeğiniz erkek, X kromozomu döllerse kız olur.

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Bebeğin cinsiyeti sperm ile yumurtanın birleşmesi anında belli olur. Ancak bunu biz ilerleyen dönemlerde öğreniriz.

Bebeğin cinsiyetini öğrenebilmek için şu testler yapılır.

  1. Anne kanında fetal DNA Testi
  2. Ultrason
  3. Tüp bebek yönteminde preimplantasyon genetik tanı
  4. Koryon villus biyopsisi (CVS)
  5. Amniyosentez (Anne karnından su alınması)

Bebeğin Cinsiyeti En Erken Kaçıncı Haftada Belli Olur?

Bebeğinizin cinsiyetinin açıklığa kavuştuğu hafta, kullanılan yöntemlere göre değişir.

Ultrason

Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi için kullanılan en sik yöntem ultrasondur. Ultrasonda bebeğin erkek veya kız olduğu en erken 14. haftada belli olur. Fakat kesin olarak cinsiyetin belli olması gebeliğin 16. haftasında belli olur. Ultrasonda net bir cinsiyet tahmini için bebeğin doğru pozisyonda olması ve bacaklarını açması gerekmektedir.

Gebeliğin ilk 3 ayında cinsiyeti tahmin edebilmek için birden fazla bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Ancak  hamileliğin ilk 3 ayında, yani 14. haftadan önce cinsiyeti kesin olarak belirleyen ultrason tekniği bulunmamaktadır. Yani 14. haftadan önce yapılmış olan ultrason yöntemlerinin doğruluğu %100 doğru değildir.

Anne Kanında Fetal DNA Testi

Anne kanında fetal DNA testini yaparken hamileliğin 10-12. haftalarında anneden kan alımı yapılır. Alınan bu kanın içerisindeki fetal hücreler ayrıştırılır ve bu hücreler incelendiğinde bebeğin cinsiyeti kesin olarak belli olur.

Bu test bebekte Down Sendromu hastalığı gibi genetik anomalileri araştırmak için kullanılmaktadır. Yani sadece cinsiyet tahminleri için kullanılmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu