Yaşam İle İlgili Konular

Nasıl Kadın Astsubay Olunur?

Nasıl Kadın Astsubay Olunur, astsubay olmak birçok kadının hayalidir. Böylesine kutsal bir görevi kazanmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapmak isteyen kadınların çoğu gerekli özelliklere sahip olması gerekmektedir. Erkek astsubayın ve kadın astsubayın olmak için belirtilen şartlar birbirinden farklıdır.

Bu yazımızda size astsubayın ne demek olduğunu ve kadın astsubayın nasıl olunacağını açıklayacağız.

kadın astsubay
kadın astsubay

Her genç vatanı korumak için ellerinden geleni yapar ve askere gitmek isterler. Askerlik mesleği her çocuğun sahip olmak istediği meslektir. Çünkü görevi çok kutsaldır. Kutsal görevi ise vatanı korumaktır. Çoğu astsubay olmak isteyen gençler askeri ortaokul veya liselere gitmektedir. Astsubay, subaylıktan sonra gelen rütbedir. Tabi astsubay olmak için çeşitli sınavlara tabi tutulmaktadır.

ASTSUBAY NEDİR?

Er ve erbaşlardan kıdemli anlamına gelmektedir. Çoğu kişinin aklını kurcalayan soru ise Astsubaylık , subaylıktan kıdemli midir? Bu sorunun cevabı hayırdır. Astsubaylık subaylıktan kıdemsizdir. Astsubaylar Türk Silahlı Kuvvetlerinde hizmet vermektedir. Astsubaylığın görevleri birden fazladır. Astsubaylar bir yerin güvenliğini sağlamak, subaylar ile er ve erbaşların arasındaki ilişkileri düzenlemek ve yerine getirmek, muharebe emirlerini yerine getirmek gibi birçok görevi vardır.

KİMLER ASTSUBAY OLABİLİR?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes ve herhangi bir kilo gibi sağlık sorunu bulunmayan kişiler astsubay olabilir.  Astsubay olmak için ilk olarak sınavlara katılmanız gerekmektedir. ÖSYM’nin düzenlediği sınavlara katılarak başarılı olursanız astsubay olabilirsiniz veya Astsubay Meslek Yüksek Okullarından mezun olup astsubay olabilirsiniz. Astsubay olmak bununla da kalmıyor. Adaylar olmak için bir takım test olurlar. Test olurken çeşitli sorular sorarlar. Test olduktan sonra çeşitli muayenelerden geçersiniz. Eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa rahatlıkla bu muayenelerden geçebilirsiniz. Ardından bu mülakatlardan başarılı bir şekilde geçerseniz olumlu kabul edilir ve astsubay olabilirsiniz. Astsubay olmak sadece bu yöntem ile değildir. Astsubay okulu dışında başka olurdan da olabilirsiniz. Ama yine aynı sınavlara tabi tutulursunuz.

Kadın Astsubay Nasıl Olunur?

Astsubay olmak birçok kadının hayalidir. Çünkü böylesine kutsal görevi sahiplenme ve vatanı koruma görevi insanı gururlandıran bir meslektir. Kadınlarımızın astsubay olması için bazı zorunlulukları bulunmaktadır. Bu zorunlulukları yerine getirirse kadın astsubay olunabilir. İlk olarak lise bitirmiş olmalısınız. Her yıl ÖSYM’nin düzenlediği üniversite sınavlarına katılıp astsubaylık için taban puanı kazanmanız gerekmektedir. Puanı kazandığınız takdirde Astsubaylık Meslek Yüksek Okuluna girip 2 sene eğitim görüp mesleğinize başlayabilirsiniz. Tek seçenek bu yöntem değildir. Bir diğer yöntem ise üniversitenin ön lisans bölümlerinden birisini bitirmiş olmanız gerekmektedir. Ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinin astsubaylık için yayımladığı ilanları incelemeniz gerekmektedir. Ardından bu ilana başvurup kadın astsubay olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kadın PÖH Nasıl Olunur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu