Yaşam İle İlgili Konular

Bebek Anne Karnında Nasıl Gelişir?

Bebek anne karnında nasıl gelişir? bebeğin anne karnında gelişimi gebelik boyunca hafta hafta değişmekle beraber bebeğin gelişimi sürekli devam eder. Gebelikte önemli olan şey annenin beslenmesidir. Tükettiğiniz her şeyin katkısız doğal olması bebeğinizin büyümesinde etkilidir.

Anne Karnında Hafta Hafta Bebeğin Gelişimi

 

Gebelikte 1-2-3. Hafta

Hamileliğin 3. haftasında kadının yumurta hücreleri döllenir. Döllenmenin 5. gününde blastokist rahim içinde oluşma evresini oluşturur. 7-10 günlük süreçte rahim içerisine yerleşir. Bu dönemde genellikle hamilelik belirtileri olabilir. Anne adayında hormonları yükselmesi anne adayında mide bulantısına, halsizliğe sebep olabilir

Gebelikte 4. Hafta

Hamileliğin bu haftasında bebeğin kalp ve sinir sistemi gelişmeye başlar. Anne adayı ultrason ile hamilelik testini yapabilir. Bu haftada bebeğin akciğer ve dalağı oluşmaya başlar. Kas, iskelet ve üreme organları 4. haftada oluşur.

Gebelikte 6. Hafta

Hamileliğin 6. haftasında embriyo hızlı bir gelişme sürecine girer. Fetüs evresine geçer. 6. Haftada göz kapakları, deri, saç, tırnak, diş minesi oluşmaya başlar. Eller ve ayaklar gelişmeye başlar.

Gebelikte 3. Aydan sonrası

Hamilelikte 3. ayın sonu ve 4. ayın başında bebeğin yüz hatları tam belli olmaya başlar. 4. ay ile birlikte bebek 6-10 cm arasında bir boya sahip olur. Bebek bu dönemde kollarını ve ayaklarını az da olsa hareket ettirir. 4. ay ile birlikte bebeğin refleksleri artar aynı zamanda saç ve tırnakları şekillenir. 5. ay ile birlikte bebeğin hareketi artmaya başlar. Anne adayının ilk hissedeceği tekme genelde bu ay içerisinde olur. 6. ay ile birlikte bebeğin düzenli hareket kabiliyeti oluşur.

Bu ayda el ve ayak tamamen bebeğin kontrolünde olur. 7. ayda diğer aylara göre en hızlı gelişim yaşanır. 8. ayda bebek anne rahminde daha fazla yer kaplamaya başlar. Bebek 8. ayında fiziksel gelişimini tamamlar. Bu dönemde cilt rengi kırmızıdan pembeye döner. 9. ay ile birlikte bebek gelişimini tamamlar. Bu dönemde bebeğin göz rengi koyu gri renktir. Hamileliğin 38. haftasından sonra doğum için gün sayılmaya başlanır. Bebek 9 ay 19 gün sonra doğuma hazır hale gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu