Yaşam İle İlgili Konular

Muhasebeci Nasıl Olunur?

Muhasebeci olmak isteyen birçok aday mevcuttur. Bu sebeple de istenilen mesleğin öncelikle alım şartları ve istenilen kriterlerin bilinmesi oldukça önemlidir. Muhasebeci nasıl olunur ? Muhasebeci olmak için öncelikle “Muhasebe”,  “Kamu Yönetimi” ve “İktisat” bölümü mezunu olmak veya ön lisans olarak da “Vergi Muhasebeleri “ bölümünün bitirilmesiyle birlikte dgs ile 4 yıla tamamlanarak da yapılabilir. Önemli meslekler arasında gelen muhasebecilik birçok noktada devreye girerek çalışma alanı sağlayan oldukça geniş bir meslek platformu olarak görülmektedir. Muhasebeci nasıl olunur? Mesleki anlamda her alanda çalışma sağlayarak şirketlerin bünyesinde yaptıkları işleri gerçekleştirmeleri ile birlikte her zaman tercih edilmesi gereken meslekler arasında yerini alır. Şirketler içerisinde çalışma alanı gerçekleştirerek önemli gelir ve gider tablosundaki defterlerin tutulması gerekmektedir. Bu sebeple de sertifikası olan muhasebecilerin bu işi yapmaları gerekir. Muhasebeciler dışında bireysel anlamda sıradan kişilerin bu işi yapma olasılıkları yoktur. 1989 yılında çıkarılmış olan Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik kanunu da gelmiştir. Muhasebecilik mesleğine uygun olan şartların belirlenmesi ile birlikte çalışma alanları ve yeminli olan mali müşavirlerin de çalışma alanları kesinleşmiştir.

Muhasebeci Olmak İçin Belirlenen Şartlar

muhasebeci nasıl olunur
muhasebeci nasıl olunur

Her zaman birçok mesleğin getirdiği zorluklar gibi muhasebecilikte de belirlenen kriterlerin  taşınması gerekmektedir. Muhasebeci nasıl olunur? Bu kıstaslar içerisinde öncelikle istenilen bölümlerin okunmadı  oldukça önemlidir. Muhasebeci olabilmek için  belirlenen bölümler arasında hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebecilik, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler alanları ile ilgili fakültelerden mezun olunması gerekmektedir. Daha sonra ise 3 yıl staj yapma mecburiyeti de bulunur. Serbest Muhasebeci olarak Mali Müşavirlik sınavını kazanması kişinin gereklidir. Daha sonra ise ruhsatını alarak çalışma sağlayabilir. Muhasebeci olabilmek için belirlenen şartlar dahilinde ruhsat alarak onaylı ve sertifikalı çalışma sağlaması önemlidir.

 

Muhasebeci olmak İçin Belirlenen Staj Süresi


Beklentileri karşılayan önemli meslekler arasında gelen muhasebecilik her zaman diğer meslekler gibi belirli kriterleri karşılayarak olunabilecek bir iş alanıdır. Bu sebeple de belirtilen bölümlerden mezun olunması kaydı ile istenilen mesleğe geçebilmek için öncelikle şart koşulan stajın yapılması önemlidir. Muhasebeci nasıl olunur? belirlenen staj süresi ise her zaman mezun olan adayların istenilen şartı yapması ile birlikte 3 yıl olarak belirlenmektedir. 3 yıl staj yapılması ile birlikte sınava girilir ve sonunda Mali Müşavirlik sınavını kişinin kazanması durumunda Mali Müşavirlik ruhsatını da almış olması önemli detaylardan biridir. Bu sebeple de istenilen kriterlerin karşılanarak alınan eğitimle beraber muhasebeci olmak ve 10 yılı doldurarak yeminli mali müşavir olmak için belirlenen zaman dilimini karşılamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu