Yaşam İle İlgili Konular

Hava Trafik Kontrolörü Nasıl Olunur?

Hava Trafik Kontrolörü, birçok kişinin merak saldığı meslek grupları arasında hava sahasında gerçekleşen hava trafik kontrolörlüğü gelir. Havada gerçekleşen trafiğin nasıl kontrol edildiği önemlidir. Bu sebeple de merak edilen konuların başında gelir. Hava trafik kontrolörlüğü nasıl yapılır ? Öncelikle hava trafiğinde kontrolü sağlayabilmek için bu konuda bilgi almak ve eğitimini alarak yapmak gerekiyor. Meslek dalı olarak görülen hava kontrolörlüğü her zaman yoğun olmasa da hava trafiğinde en önemli kontrolü sağlaması ile biliniyor. Bu mesleği yapabilmek için öncelikle 4 yıllık lisans programından mezun olmak gerekmektedir. Bu sebeple de eğitimini alarak istenilen noktaya gelmek oldukça önemlidir. Günümüzde gençlerin en .ok merak ettiği konulardan biri olmakla beraber en çok istenilen detayları içeren mesleklerden biri olarak da görülür.

Hava Trafik Kontrolörü Nasıl Olunmalıdır ?

Hava kontrolörü olmak isteyen birçok genç mevcuttur. Bu sebeple de istenilen mesleğin olunabilmesi için öncelikle belirli aşamalardan geçmek mecburiyeti vardır. Hava trafik kontrolörü nasıl yapılır? İlk önce yapılması gereken oldukça basittir. Her meslekte olduğu gibi lisans şartı mecburi olarak belirlenmektedir. Bu sebeple de istenilen şartları taşıyan adayların bu bölümde okuyarak mesleği almaları oldukça önemli olarak görünmektedir. Günümüzde en fazla alım sağlanan meslekler arasında gelmektedir. Bu sebeple de lisans bölümü açılarak büyük bir talep oluşturmaktadır. İstenilen mesleğin alınabilmesi için belirlenen puanın kazanılabilmesi oldukça önemlidir. Her zaman belirlenen puanlar dahilinde kazanılan bölümün istenilen şartlarında öğrenim süresinin tamamlanması gereklidir. Bu sebeple de şart olarak belirlenen bütün kurallar dahilinde her aşaması tamamlanmalıdır.

Hava Trafik Kontrolörü Olmak İçin Gerekenler

Hava kontrolörü olmak isteyenlerin merak ettiği konulardan biri de gereken şartlardır. Öncelikle gereken şartlar ilgili lisans programı olan Hava Trafik Kontrolü bölümünü bitirmektir. Hava trafik kontrolörü nasıl yapılır ? Kolay gibi görünen ama bir o kadar zor olan mesleğin icra edilmesi için okunuması gereken lisans programı ise 5 yıl olmaktadır.  Bir diğer aşama ise, bitirilen lisans programı sonrası istenilen şartlar aşağıdaki gibidir,

  • 4-5 Yıllık lisans mezunu olmak veya 5 yıllık hava Kontrolörü bölümünü bitirmek
  • Vatandaşı olmak
  • 27 yaşından büyük olmamak
  • Sağlık raporu almış olmak
  • KPSS’den 70 almak
  • Heyecanlı bir yapıya sahip olmamak
  • Kekemelik olmaması
  • İngilizceyi çok iyi konuşmak
  • Suç teşkil etmemek

Yukarıdaki şartları taşımanız durumunda verilen ilanlara başvurmanız önemlidir. Başvurular sonunda mülakat aşaması  gerçekleşir. Kazanılması durumunda 6-8 ay kadar staj dönemi aşamasından geçmek gereklidir. Diğer aşama ise staj sonu yeterlilik testinden geçilmesini gerektirir. Eğer yeterlilik testini geçerseniz işe başlamanız oldukça kısa zamanda sağlanmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu