Yaşam İle İlgili Konular

Trafik Cezaları Nasıl Erken Ödenir?

Trafik Cezaları Nasıl Erken Ödenir, elbette hiçkimse trafikte herhangi bir can güvenliğini tehdit edebilecek ya da kazaya neden olabilecek bir duruma sebep olmayı istemez. Bu sebeple de trafik kurallarının tamamına uyulması oldukça önemli bir konudur. Ancak bunun farkında olmasına rağmen kimi zamanlarda en başta dikkatsizlik gelmek üzere çeşitli sebeplerden dolayı trafik kurallarına uyulmaz. Bu nedenden ötürü de trafik para cezasına maruz kalmış olabilirsiniz. Peki, trafik cezaları nasıl erken ödenir, trafik cezaları nereden ödenir, trafik cezalarının erken ödeme indirimleri nelerdir ve hangi tarihe kadar geçerlidir?

Trafik cezaları, trafikte düzenin sağlanabilmesi için konulmuş olan kurallara uyulmaması durumunda ceza kodlarına göre uygulanabilir idari para cezalarıdır. Trafik cezalarının detaylarının belirlenmesi adına her bir trafik cezasına da özel bir trafik ceza kodu verilmiştir. Trafikte bu kuralları çiğnemekte olan sürücülere belirlenmekte olan özel trafik kodları ile beraber ceza kesilir. Her trafik cezasının ise erken bir ödeme indirimi bulunmaktadır. 15 günlük bir süre zarfı içerisinde ödenmekte olan cezaların fiyatları üzerinden tama olarak %25’lik bir erken ödeme indirimi uygulanır.

Trafik Cezaları Nereye Ödenir ?

trafik cezaları nasıl erken ödenir
trafik cezaları nasıl erken ödenir

Trafik cezaları, anlaşma banka şubeleri, vergi dairelerine giderek ödenir. Ayrıca PTT’ye giderek de araçların üzerlerine kayıtlı olan bireyin T.C. kimlik numaralarını vererek de trafik cezaları ödenebilir.

Başka bir şekilde internet ortamı üzerinden de trafik cezalarını sorgulama ve trafik cezalarının ödemesini yapabilirsiniz:

 

  • E-Devlet içerisinde ‘’Trafik Para Cezaları Sorgulama ve Ödeme’’ sayfasına tıklayın.
  • Gelir İdaresi Başkanlığının hizmetinde olan İnteraktif Vergi Dairesi’nin internet adresinden ‘’Trafik Cezası ödeme ve MTV’’ sekmesine tıklayın. Ardından araç plakasını ve T.C. kimlik numarasını girin.
  • Ya da Gelir İdaresi Başkanlığına anlaşmalı olan bankaların mobil uygusundan ya da internet sitelerinden sorgulama ve ayrıca ödeme işlemlerinizin tamamını yapabilirsiniz.

Trafik Cezası İndirimi Ne Kadar ?

Trafik cezalarının kesildikleri günden bu yana 15 günlük bir süre zarfı içerisinde ödeme yapılması halinde tam olarak %25’lik bir indirimden faydalanabilirsiniz. 15 günü geçmiş olan ödenmemiş trafik cezaları konusunda ise herhangi bir indirim hakkı yer almaz ve ödenmediği durumda ise her ay %5’lik bir faiz eklenerek artar. Küçük bir örnekle anlatılması gerekirse trafik para cezaları indirimleri nasıl hesaplanır sizlere anlatalım:

2021 yılında emniyet kemerlerinin takılmamasının cezası tam olarak 144 TL’dir. 144 liranın %25’lik kısmı 36 TL’dir. 144-36= 108 TL yapar. Trafik cezalarının kesildikleri günden bu yana 15 günlük bir süre zarfı içerisinde ödeme yaparsanız 108 TL öderseniz.

  • Alkollü araç kullanılması ( ilk defa yakalanma ) 1.228 lira yerine 921 TL
  • Seyir durumunda telefon kullanma: 288 TL yerine 215.75 lira
  • Ehliyetsiz araç kullanma: 2.473 TL yerine, 1.855 TL
  • Takip mesafesine uymama: 132 TL yerine 99 TL
  • Yasak alanlarda sollama yapma: 288 TL yerine 216 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu