Yaşam İle İlgili Konular

Evde Rutubet Nasıl Önlenir?

Evde Rutubet Nasıl Önlenir, sıcak havalarda evlerde kalmak isteyebilirsiniz. Ancak evinizde rutubet varsa bu iş zorlaşmaktadır. Rutubet sağlık açısından insanı zora sokabilmektedir. O yüzden rutubeti engellemek zorundayız. Rutubeti engelledikten sonra rutubetin çıkardığı sağlık sorunları bir daha olmayacaktır. Eğer engelleyemezsek çeşitli sağlık sorunları veya kalıcı hastalık çıkarabilir. Evinde yaşamak için normal nem seviyesi %55’dir. Çamaşırı yıkamak, banyo yapmak gibi birçok durum evin nemini kullanmaktadır. Ülkemizde ise rutubet sorunu çokça görülmektedir. Özellikle bu durum inşaat ile ilgili problemlere de yol açmaktadır.

Sizlere bu yazımızda rutubetin zararlarını , rutubetin evde neden oluştuğunu ve rutubete karşı ne yapılmalı gibi sorunların cevabını vereceğiz.

Rutubet Nedir?

Evlerde veya iş yerlerinde ortalama bir nem oranı olmaktadır. Bu nem oranı yüzde kırk ile elli arasında olması lazımdır. Eğer bu nem oranı yüzde altmış veya üstüne çıkarsa bu sorun demektir. Çıktığı zaman küf ortaya çıkmaktadır. Bu küfün zaman içinde artması sonucunda rutubet ortaya çıkmaktadır. Rutubetli ortamda yaşayan insanların sağlığı yerinde olmayabilir. Özellikle küçük çocuklar ve yaşlılar üzerinde kısa sürede sağlık sorunu ortaya çıkarır. Sadece bu zarar insanlara değil eşyalara ve binalara da zarar vermektedir. Eğer küflü alan gördüyseniz o kısmı kesinlikle çeşitli kimyasal veya temizlik malzemesi kullanarak ortadan kaldırmaya çalışmayın. Aksi takdirde nem havaya yayılarak sağlık açısından insanları etkiler. Rutubet giderildikten sonra nem seviyesi normale döner ve hem temiz hem de sağlıklı hava geri gelir.

Rutubet Neden Olur?

Ev ortamında su buharı oluşunca rutubet olmaktadır. Yemek yapma, duş gibi ihtiyaçlar rutubete neden olmaktadır. Ancak korkmanıza gerek yok. Çünkü bu gibi durumlar rutubet için yeterli olmamaktadır. Rutubetin temel sorunu evin iyi yalıtılmamış olmasıyla alakalıdır.

Rutubet Hangi Sağlık Sorunlarına Yol Açar?

Rutubetli evde oturmak çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Özellikle romatizma hastalığı sorunu çıkmaktadır. İnsanda eklem ağrıları veya halsizlik yorgunluk gibi belirtiler de ortaya çıkmaktadır. Rutubetin oluşturduğu koku da insanı uyutmasında problem çıkarabilir.

Evde Rutubet Nasıl Önlenir?

Rutubetin en belirgin özelliği kokudur. Bu yüzden rutubetin anlaşılması biraz daha kolaydır. Rutubet olan ortamda küf oluşmaktadır. Küfün olması için ortalama nemin üstünde olması gerekmektedir. Evinizde küf ve rutubet görmek istemezsiniz. Küfleri temizlerken çeşitli kimyasal ve temizlik malzemesi kullanılırsa daha da kötü olabilir. Küfün temizliği için profesyonel bir yardım gerekmektedir. Çünkü profesyonel bir ekip gelirken kuruma cihazları ile odanızın nem seviyesini normal düzeylere getirirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu