Yaşam İle İlgili Konular

Ev İçinde Küçük Sinekler Neden Olur?

Ev İçinde Küçük Sinekler Neden Olur, özellikle yaz ayları geldiğinde sinekler ortalıkta geziniyor. Özellikle ev hanımları için bu durum oldukça kötüdür. Sineklerin evlerimizde olması bir hayli can sıkıcı durumdur. Çünkü yiyeceklerin üstüne konabiliyor veya sürekli bizi rahatsız edip durabiliyor. Ayrıca sineklerin sesi yüzünde geceleri uyuyamayabiliyoruz. Bu durum birçok insanı rahatsız etmektedir. Bu durumdan rahatsız olanlara iyi haberimiz var. Sizler için hazırladığımız özel ve pratik taktiklerle sinekleri evlerinizden kovabilirsiniz. Bizi rahatsız eden sadece sinekler olmuyor. Yazın küçük böceklerde canımızı sıkabiliyor. Sinek ve küçük böcekleri evlerimizden gidermenin en temel yolu sirke kullanmaktır. Ancak size hem sinekler için hem de küçük böcekler için uygulayabileceğiniz çok pratik bir yöntem söyleyeceğiz.

Sizlere bu yazımızda ev içinde küçük sinekler neden olduğunu ve bu can sıkıcı sineklerin evlerimizden nasıl uzaklaştıracağımızı anlatacağız.

İlk olarak sinekleri incelediğimizde evlerimizde olan sinekler 3 farklı türden oluşmaktadır. Bu türlerin isimleri sırasıyla; meyve sineği, lağım sineği ve mantar sineğidir. İlk inceleyeceğimiz sinek türü meyve sineğidir.

Sinek Türleri Nelerdir?

Meyve Sineği: Meyve sinekleri küçük ve kahverengi yapıya sahiptirler. Mutfakta gördüğünüz ve yemeklerin üstünde duran can sıkıcı sineklere meyve sineği denmektedir. Meyve sinekleri evdeki mayalaşmış olan yiyeceklerden beslenmektedir. Yazın çok fazla sayısı vardır.

Lağım Sineği: Bu sinek türünü evinizde gördüyseniz evdeki tesisatları kontrol etmenizde fayda var. Çünkü bu tür sinekler mutfak veya banyoda tesisat sorunu olursa artmaktadır. Lağım sineğini anlamak için sineğin yürüyüşüne bakmanız gerekmektedir. Lağım sinekleri zigzag şeklinde ilerlemektedir. Geceleri bu sinek türü daha aktif olmaktadır.

Mantar Sineği: Mantar sineği küçük gübre sineği olarak da bilinmektedir. Bu tür sinekler küçüktürler ve siyah rengine sahiptir. Eğer evlerinizde bitki veriyorsanız size ufak bir uyarımız var. Bu tarz sinekler evdeki bitkilere gereğinden fazla su verilirse ve nemli toprak görürlerse sayılarını arttırmasına sebep olur.

Sinek türlerini açıkladıktan sonra gelelim bu sinekleri evlerimizden nasıl kovacağımız sorusunun cevabına:

  • Evinizi temiz tutmanız gerekmektedir. Evdeki çöp kutularını temizleyip çöpe atmak ve yemeklerin üstünü kapatmak evlerinizde sinek olmayı azaltır.
  • Çoğu yerden gördüğünüz sinek ilaçları belli bir aşamaya işe yaramaktadır.
  • Mutfak tezgahlarının ve banyo giderlerinin çevresini temiz tutmalıyız. Bozuk olan muslukları tamir etmeliyiz. Aksi takdirde lağım sinekleri ortaya çıkabilir.
  • Camlara sinek teli takabilirsiniz. Ancak kökten bir çözüm değildir ama yine de sineklerin yoğunluğunu azaltacak bir çözümdür.
  • Fesleğen, nane, defne, biberiye ve lavanta gibi kokulardan sinekler nefret etmektedir. Evleriniz mutlaka bu kokulardan bulunsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu