Yaşam İle İlgili Konular

Evin Hangi Cephesi Güneş Alır?

Evin Hangi Cephesi Güneş Alır, ev almak herkesin hayalidir. Ev almak ciddi bir iştir. Ev alırken evin birçok özelliklerine bakarız. Özellikle evin konumu ve hangi cepheye baktığı da önemlidir. Ev güney cephesine bakarsa avantajlı oluruz. Ancak kuzey cepheli ev alırsak dezavantajları olabilir. Ailenizle birlikte mutlu bir yaşam sürdürmek için evin işinize yakınlığı veya çocuğunuzun okula yakınlığı gibi birçok durum gözden geçmektedir. Tabi ki yaşadığınız evde mevsim koşulları da bir o kadar önemlidir. Evin konumu birçok kişi önemli iken birçok kişi için de önemli gelmemektedir. Ancak evin konumunu siz, siz olun iyice öğrenin ve evin konumuna göre ev alın. Çünkü belki de uzun süre o evde yaşayacaksınız. Evinizde yaşarken rahat ve huzurlu bir yaşam geçirmek istersiniz

Bu yazımızda sizlere evin cephelerinden ve evin hangi cephesinin güneş alacağını anlatacağız.

Güney Cepheli Evlerin Avantajları

Ev alırken evin cephesi çok önemlidir. Her cephenin avantajları ve dezavantajları vardır. Bu yüzden ev alırken cephesini dikkatli incelemeliyiz.

Güney cepheli evlerde ısınma sorunu yaşanamaz. Hangi şehir olursa olsun hiçbir şekilde ısınma sorunu yaşamazsınız. Ayrıca ekonomik açıdan ısınma sorununu atlatabilirsiniz. Bu cephede yaşamanın ev sahiplerini de ısıtabilir. Eğer aydınlık ve çok ışık yer istiyorsanız kesinlikle güney cepheli ev alabilirsiniz.

Ayrıca güney cepheli evlerde salon tarafı güney kısmında kalmaktadır. Bu nedenle siz salonda otururken ısınma gibi sorun yaşamazsınız.

Ekstra olarak lavabo, mutfak ve banyo gibi alanlar evin kuzey cephesinde kalmaktadır.

Güney cepheli evlerde kışı çok rahatlıkla atlatabilirsiniz. Çünkü ışık ve aydınlık olan taraf daha çabuk ısınacaktır. Kış için yalıtım yapmanıza gerek kalmayacaktır. Bu nedenle ekonomik açıdan güney cepheli evler daha avantajlıdır.

Güney Cepheli Evlerin Dezavantajları

Her ne kadar güney cepheli evlerin avantajları varsa dezavantajları da vardır. Özellikle yaz aylarında ışık vuracağından ve aydınlık olacağından çok sıcak gelebilir. Bu yüzden klima gibi sıcaklığı azaltacak ürün almak durumunda kalabilirsiniz. Yaz aylarında klima gibi ev aletleri alırsanız da elektrik faturası biraz pahalıya gelebilir.

Kuzey Cepheli Evlerin Avantajları

Kuzey cepheli evler, güney cepheli evlere göre daha ucuza satılmaktadır. Eğer bütçe konusunda biraz sıkışıksanız kuzey cepheli evleri alabilirsiniz.

Kuzey Cepheli Evlerin Dezavantajları

Kuzey cepheli evlerinin çoğunluğu yatak odası, salon ve oturma odalarının kuzey cephesine bakmasıdır. Kış aylarında ısınma sorunu yaşayabilirsiniz. Kış ayları soğuk geçtiği için ekstra yalıtım yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Yaz aylarında sorun yaşamayabilirsiniz. Ancak yaz ayları soğuk geçen şehirlerde oturursanız biraz sizi zorlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu