Yaşam İle İlgili Konular

Tapu Harcı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Tapu masrafı ya da tapu harcı, satışları gerçekleştirilen bütün gayrimenkullar adına hesaplanan harçtır. Bu gayrimenkullerin (arsa, arazi, konut, işyeri, tarla vb. ) tapu içerisinde beyan edilmekte olan satış bedelinin %4’ü olacak şekilde hesaplanan bir harçtır. Tapu harcına ek olarak da 2021 yılı adına 194,75 lira döner sermaye bedeli ise ayrı şekilde tahsil edilir.

2021 Yılı Tapu Harcı Döner Sermaye Bedeli

Tapu işlemleri söz konusu olduğu zaman döner sermaye bedeli 2021 senesi adına döner sermaye hizmet bedelinin ücreti 171,21 TL’dir. İlave hizmet bedeli de 23,50 TL olarak toplamda ise 194,75 TL’dir. Bu tutar taraflar tarafından aksi kararlaştırılmadığı süre zarfı boyunca genel olarak usul şeklinde alıcı tarafından ödenir.

Tapu Harcını Kim Öder?

Tapu harçlarının bedeli ‘’ aksi tarafların aracılığıyla kararlaştırılmadığı sürece’’ satıcı ve alıcılardan eşit olarak alınır. Yani her birisinden de satış bedelinin %2’lik kısmı oranında tahsil edilir.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu harcı hesaplaması, tapuya satıcı ya da alıcının beyan etmiş olduğu gayrimenkullerin satış/alış tutarları üzerinden yapılır. Örnek vermek gerekirse; gayrimenkul satış/alış bedellerinin tapuya 200 bin lira olarak beyan edilmesi olabilir. Bu durumda ise hem satıcı hem de alıcı (200.000*%2) olacak şekilde 4.000 liralık bir tapu harcı bedelinin ödemesini yapar.

Tapu Harcı ve Vergiler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gayrimenkul alım satımlarındaki bütün aşamalar hakkında en doğru bilgiye ulaşılması, maliyetlerin doğru bir şekilde hesaplanmasına yardımcı olur. Ayrıca ileride farklı cezalara maruz kalınmaması ve zarar etmemeniz adına da oldukça önemlidir. Bundan dolayı da tapu harcının hesaplaması tablolarına ek olarak bir tapu işlemleriyle bağlantılı olan, dikkat edilmesi gereken ve mutlaka bilinmesi gereken konuları sizlere anlattık.

Tapu Harcı Bedelinin Düşük Gösterilmesine Ceza

Tapu harcı ödemesi, beyan edilmiş olan olan satış bedellerine göre yapıldığından ötürü tapu işlemleri sırasında da oldukça düşük bir bedelin beyan edilmesi gerekir. Böyle bir bedel beyan edilirse düşük bir tapu harcı ödersiniz. Geçmiş senelerde çok daha az bir şekilde tapu harcını ödemeyi isteyen oldukça fazla sayıda satıcı ve alıcı vardır. Bu kişiler ev satış değerlerini de düşük göstererek birçok işlem yaptı. Üstelik bu durumlar satıcı adına görünmekte olan kârı azaltarak da oluşması muhtemel olan gelir vergilerini aşağı çekmeye yaradı.

Halbuki bu konu genel olarak Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yakın bir şekilde takibini yaptığı konu olduğundan dolayı hem satıcıya hem de alıcıya cezalar kesilebilir. 

Tapu Harcı Bedelinin Düşük Gösterilmesine Örnekler

Bu konu hakkında örnek verilmesi gerekirse; Gelir İdare Başkanlığı bankalar üzerinden çekilen konut kredilerinin tutalarını isteyebilir. Böylece beyan edilmekte olan tapu harcının bedelleri ile de bir kıyas yapabilir. Çekilen kredi tutarlarının beyan edilmiş olan tapu harçlarından yüksek görünmesi halinde ise bireylere aradaki beyan farklarının yasal faizi işlenir. Ayrıca hesaplanan eksik harç tutarlarının %25’ine de denk gelmekte olan vergi cezası da beraberinde gönderilebilir. Bu cezalar hem satıcıya hem de alıcıya %2 olacak şekilde hesaplanarak gönderilir.

 

Banka kredilerinin tamamı ise, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın düşük konumdaki tapu harçlarının beyanlarının tespit edilebilmesi adına kullanmakta olduğu yollardan yalnızca birisidir. Eksik gösterilen ev değerleri ve bu nedenle eksik yatırılan harç tutarların belirlemek adına ileride çeşitli yollar kullanılarak farklı cezalar kesilebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu