Anne Sağlığı Konuları Neler

Anne ve Çocuk İlişkisinde Sağlıklı İletişim

Anne ve Çocuk İlişkisinde Sağlıklı İletişimin Faydaları Nelerdir, annelik yüzyıllardır süregelen en kutsal kavramdır. Öyle olacak ki cennet annelerin ayağının altındadır gibi ve benzeri birçok atıf yapılmıştır. Annelik yalnızca bir meslek değil aynı zamanda bir görevdir. Her kadın doğurduğu çocuğun sorumluluklarını ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak anne olmalıdır. Çocuğa her şeyin gerekli ölçüde verilmesi gerekmektedir. Anne çocuğu sevgisinden ve ilgisinden mahrum bırakmamalıdır çünkü bir çocuğu besleyen en önemli şey aile ortamının sağlıklı oluşu ve annesinin ilgi ve yardımıdır. Sağlıklı iletişim içinde bulunan anne ve çocuk muhtemelen hayatları boyunca bu sevgiyi kaybetmeyecek ve kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Gerek içinde bulundukları yaşam gerek ilerde çocuğun kuracak aile için annenin tavrı, tutumu, ilgisi ve bakımı aşırı önemlidir. Sağlıklı bir sevgi gören ve bu ilişki içerisinde olan çocuk hayatını daha kolay inşa edebilecektir. Çünkü ister çocuk olsun ister yetişkin bir birey olsun o kişi yine birinin evladı kalacaktır ve onu besleyen en önemli unsur sevgi olacaktır. Bu sevgiyi en güzel şekilde hissedip büyüyen çocukların hayatları her zaman sorunsuz olmuştur. Kısacası eğer doğru ve sağlıklı bir gelecek inşa etmek istiyorsak anne ve çocuk ilişkisini maksimum seviyede tutmalıyız ki gelecekte güzel bir aile kurabilsin.

Anne ve Çocuk İlişkisini Olumsuz Etkileyen Unsurlar Nelerdir?

Anne ve çocuk ilişkisi bozulabilecek en zor ilişki türlerinden biridir. Fakat son çağlarda bu daha kolay bir hal almıştır. Gelişen teknoloji ve internet bu ilişkiyi etkileyen en önemli faktördür. İnternet bağımlılığı ciddi bir sorundur ve ne yazık ki günümüzde birçok çocuk ve anne bu bağımlılıkla bilinmektedir. Hal böyle olunca anne ve çocuk ilişkisi sekteye uğraşmaktadır. Anne çocuğuna yeterince ilgi gösteremez hale gelir aynı şekilde çocuk ta kendini her şeyden soyutlar. Bu durum çok riskli ve korkunç olabilir. Birbirine karşı sorumluluğu kaybetmiş anne ve çocuk ilerde çok zor zamanlar geçirecektir. Özellikle çocuk için daha büyük sorunlar teşkil etmektedir. Anne olmak demek sadece biyolojik anlamda bağlı olmak demek değildir. Doğurduğun çocuğu bakmak en büyük sorumluluk ve görevdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu