Anne Sağlığı Konuları Neler

Hamile Kalmak İçin Yöntemler

Hamile Kalmak, hamileliği planlayan çiftlerin %85’i 1 sene içerisinde gebe kalır. Düzenli ve korunmasız olan ilişkilere rağmen gebelik elde edilmezse kısırlık bir diğer ismiyle infertilite tanısı konur ve infertilite araştırılmaya başlanır.Hamile kalmak için normal olarak görülen 1 sene bazı çiftler için fazla uzun gelebilir. Süreci hızlandırmak için aşağıda bahsettiğimiz yöntemleri deneyebilirsiniz.

Adet Tarihlerinizi Not Edin

Düzenli adet gören kadında adetin başladığı gün 1. gün olarak kabul edilirse yaklaşık adetin 14. gününde yumurtlama yani ovulasyon olur. Yumurtlama olduktan hemen sonra yumurtanın ömrü 24 saattir. Yani yumurtlama sonrası 24 saat içerisinde yumurta spermle karşılaşmazsa gebelik olmaz.

Spermim ömrü ise 72 saattir. Yumurtlama gününden 2-3 gün önce ilişki yaşandıysa sperm 72 saate kadar canlılığını koruyabilir. Bu dönemde yumurtlama yaşanırsa yine hamilelik yaşanabilir. Özetleyecek olursak yumurtlama gününden 3 gün öncesi ve 1 gün sonrası yani toplam 4 günlük süreç kadının gebe kalabileceği dönemdir. Bu 4 gün dışında düzenli ilişki yaşansa bile hamile kalınamaz. Bu sebeple tam yumurtlama gününü bilmek ve bu dönemde düzenli olarak ilişki yaşamak gebe kalmayı kolaylaştırır.

Yumurtlama Tarihinizi Takip Edin

hamile kalmak
hamile kalmak

Yumurtlama her kadında farklı tarihi göstermektedir. Bazı kadınlar adetin 11. gününde yumurtlarken bazı kadınlarsa 12. gün veya 14. günde yumurtlar. Hatta polikistik over sendromu görülen kadınlarda yumurtlama 20.iş günü bile olabilir. Düzenli adet gören bir kadın adet gününü aşağı yukarı yumurtlama gününü doğru tahmin edebilir. Fakat regli düzensiz olan bir kadının ovulasyon tahminini yapması oldukça zordur. Bu şekilde düzensiz adet geçiren kadınlar vücut ısısı ölçümü ve ovulasyon testlerini yaparak yumurtlama gününü belirleyebilir. Bu günlerde de ilişkiye girerek hamile kalma şansı artırılabilir.

Yumurtlama Zamanında Düzenli İlişkiye Girin

Tahmini yumurtlama döneminden 3 gün öncesi ve 1 gün sonrası olan 4 günlük süreçte hamile kalma şansı oldukça yüksektir. Ama ovulasyon gününde 1-2 günlük değişim olması bile yumurta ve spermin karşılaşma şansını azaltır. Bu sebeple hamileliği kolaylaştırmak için düzenli adet gören kadının adetinin 11. günü cinsel ilişkiye başlaması gerekmektedir. Ek olarak 1 hafta boyunca gün aşırı ilişkide olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu