Anne Sağlığı Konuları Neler

Anne Karnındaki Bebek İçin Müzik Önerileri

Anne Karnındaki Bebek İçin Müzik Önerileri, anne karnındaki bebeklere müzik dinletmenin birçok yararı olduğu kanıtlanmıştır. Bunun üzerine bebeklere anne karnındayken müzik dinletilmesi önerilir. Çoğu bilgiye göre anneler daha çok klasik müzik dinletmektedirler. Bebeğinize dinletebileceğiniz müzikler, Jeanne Moreau ve Marguerite Duras, Sem Eira Nem Beira – Rodriguez, Les Choristes – La Nuit, Je Veux Tes Yeux – Angele, Relax Take It Easy – Mika, Little Woman  – Twin Shadow, Insane – Madison Mcferrin, Take Me Back – Alice Jemima, Delibes Lakme – The Flower Duet ve Because – Rosemary Standley, Sylvain Griotto olarak sırlanabilirler.

Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach, Franz Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Gioacchino Rossini, Franz Schubert, Frederic Chopin, Pyotr İlyiç Çaykovski ve Fazıl Say gibi klasik müziğin önde gelen dehalarının parçaları da dinletilebilir.

Hamileyken Minik Kalplere Müzik Dinletmenin Mucizevi Etkileri

Anne rahminde sürekli tekrarlanan sesli bir ritim, bebeğin işitme etkileri ve dil gelişimi için çok önemli bir unsurdur. Müzik, bebeklerin beyinleri için oksijen alımını arttırır ve kalp ritmini de düzenler. Müzikler, kök hücrede yatıştırıcı bir etki sağlamaktadır. Hatta bu bebekler doğduktan sonra da bu sesleri hatırlayabilirler ve böylelikle sakinleşmelerinde yardımcı etken durumuna gelirler. Küçük kas ve kaba motor becerilerinin daha erken gelişmesinde de müziğin etkisi vardır.

Anne karnında iken müzik dinleyen bu bebeklerin, seslere çok dikkat ettiği, göz takibinin çok daha iyi olduğu gözlemlenirken motor kontrol ve koordinasyon hareketlerinin gelişiminde dikkati çeken bir hızlanmanın olduğu görülmektedir. Yumuşak tonda bir klasik müzik, bebeğe sakinlik ve huzur verecektir. Böylelikle uykuya geçmeye zorlandıkları zaman yardımı olacaktır. Doğumdan önceki dönemde ise, yine klasik müziğin dinlenmesi, anne adayının da korkusunu ve stresi azaltmaktadır. Bu da bebeği doğuma hazırlar. Şu unutulmamalıdır ki bebekler için en güzel müzik; anne karnında olduğu zaman duymuş olduğu anne kalbinin atış sesi ve annesinin kendi sesidir.

Aynı zamanda anne karnında olan bebeklere, doğadan sesler dinletmek de önemlidir. Örneğin yağmur sesi, deniz dalgası sesi, rüzgar sesi gibi sesler de bebeklere dinletilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Anne Karnındaki Bebek Gelişimi İçin Ne Yemeli?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu