Anne Sağlığı Konuları Neler

Yumurtlama (Ovulasyon) Dönemi Hesaplama

Ovulasyon, hamile kalmak isteyen kadın adayları denedikleri ilk ay hemen hızlı bir şekilde gebe kalmak isterler. Fakat istatistiksel olarak sağlıklı olan çiftin bir ay içerisinde gebe kalma ihtimali %15 ile %20 arasındadır. Hamile kalma ihtimalini artırmak adına haftada 2 veya 3 kez düzenli bir ilişki olmalıdır.

Düzenli ilişkiye girmeyen çiftlerin ise yumurtlama dönemlerini hesaplayarak bir cinsel ilişki içerisine girmeleri de hamile kalma ihtimallerini de artırır. ‘’Yumurtlama günü nasıl hesaplanır? Yumurtlama ne zaman olur? Yumurtlama dönemindeki belirtiler nedir?’’ gibi merak edilen soruların yanıtlarını yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

Kadınlarda Adet Döngüsü

Kadınlarda adet döngüsü ortalama olarak 28 gün sürmektedir. Yani adetin ilk gününden diğer adet durumunun ilk gününe dek olan bu süre 28 günü içermektedir. Bu süre 21 günden daha kısa, 35 günden de daha uzun olmamalıdır. Bu şekilde adet gören herhangi bir kadının adet döngüsü düzenli olarak kabul edilmektedir.

Aylık adet döngüsünün 4 temel fazı vardır. Bunlar ise aşağıdaki şekildeki gibidir:

  1. Foliküler faz (Proliferatif faz)
  2. Ovulasyon (Yumurtlama dönemi)
  3. Luteal faz (Sekretuar dönem)
  4. Menstrüasyon (Adet, regl dönemi)

Foliküler Faz

Adetle birlikte foliküler faz başlar. Beyinden salgılanan LH, FSH hormonlarının etkisiyle beraber yumurtalık 1 ya da 2 yumurta büyümeye başlar. Yumurta büyümeye devam ettikçe kan östrojen seviyesi de yükselir. Östrojenin etkisiyle beraber rahim duvarı kalınlaşmaya başlar. Rahim duvarının kalınlaşması ise embriyonun rahime tutunması adına olması gereken bir süreçtir. Adetin foliküler faz süresi her kadın üzerinde farklıdır. Bazı kadınlar yumurta daha geç gelişir, bazılarında ise daha erken gelişir.

Ovulasyon (Yumurtlama Günü)

ovulasyon
ovulasyon

Dominant bir folikül belli boyuta geldiği zaman, kan östrojen düzeyinin yükselmesiyle beraber beyinde LH hormonu salgılanır ve yumurtlama meydana gelir. Yumurtlama olduktan sonra da çatlayan yumurta bir korpus luteuma dönüşür. Korpus luteumda ise progesteron hormonu üremeye başlar.

Luteal Faz

Yumurtlama döneminden diğer adet dönemine kadar olan zaman adetin luteal fazı denir. Luteal fazda korpus luteum tarafından salgılanan progesteronun etkisiyle beraber rahim duvarında sekretuar farklılıklar olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu