Anne Sağlığı Konuları Neler

Bebekler Neden Annesini Emmek İstemez?

Emzirme işlemi anne ile bebek arasındaki çok özel bir bağdır. Emzirme sırasında bebek ile anne arasında duygusal bir iletişim oluşur. Bazı zamanlarda bebek aç olmasına rağmen süt emmeyi istemez, memeyi ağzının içinde tutar ancak emmez. Gelen sütü çok zayıf emer veya sütü yutmaz, meme ile kavga eder ve ağlar. Bazı durumlarda ise bir memeyi emer fakat diğerini reddeder. Yapılan araştırmalara göre bebeklerin neden anne memesini reddettiğini sizlerle paylaşacağız.

Bebekler Neden Anne Memesini Emmek İstemez?

Ağızda Pamukçuğa Dikkat

Pamukçuk bebekler için bir mantar enfeksiyonudur. Genel yeni doğan bebeklerde görülür fakat 1 yaşına kadar da bebeklerde görülebilir. Yanak içinde, damak ve dilde süt parçalarına benzeyen beyaz lezyonlar olarak kendini gösterir. Ağzında bu rahatsızlık olan bebekler emme sırasında canları acıdığı için reddedebilirler. Bu durumdan bir hekimden destek alınmalıdır.

Bebeğin Burnu Tıkalı Olabilir

Burnu tıkalı olan bebekler emme işlemi sırasında nefes alamadığı için ağzının memeden çeker ve nefes almaya çalışırlar. Eğer bebeğin burnu tıkalı ise hekim önerisi altında verilen burun damlası kullanılmalıdır. Ayrıca bir aspiratör ile bebeğin burnunu temizleyerek nefes alması sağlanmalıdır.

Annenin Tükettiği Besinlerin Süte Etkisi

Annenin tükettiği içecekler veya gıdalar sütün tadını değiştirebilir veya bebeklerde olumsuz sonuçlara yol açabilir. Acılı, sarımsaklı, baharatlı gıdalar anne sütünün tadını bozabilmektedir. Çikolata, kahve, çay tüketimi bebeklerde uykusuzluk, huzursuzluk gibi sorunlara yol açabilir. Kuru fasulye, lahana gibi besinler ise bebeklerde gaz şikayetlerine yol açabilir. Bu gibi durumlarda anne sütü boşaltılmalıdır. Bebek birkaç saat sonra boşaltılan sütten sonra tekrar emzirilmelidir. Fakat emzirmeyi hala reddediyorsa sorunun sütte olmadığı unutulmamalıdır. Annenin sigara içmesi veya parfüm kullanması da bebeklerde iştahsızlık ve huzursuzluk sebebi olabilir.

Yanlış Emzirme Pozisyonu

Annenin bebeği emzirirken ki tekniği veya pozisyonu hatalı ise bebek anneyi emmek istemez. Bebek emzirme sırasında memeyi tutabilmesi adına başı itilirse, buna direnç gösterir ve ek bir tepki olarak memeyi reddeder.

Bebek Emzirme Saatlerindeki Değişiklikler

Bebekler bir sürece alışmışlardır. Alışkanlıkları değiştiğinde bunlara tepki verir. Bundan dolayı emzirme saatlerindeki değişiklik bebekleri etkileyebilir.

 

İlginizi çekebilir: Bebek Ne Zaman Anne Baba der?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu