Anne Sağlığı Konuları Neler

Bebekler Ne Zaman Anne Baba Der?

Bebekler ne zaman anne baba der? sorusunun cevabı bebekten bebeğe farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden de anne ve babaların bebekleri konuşmadığı zaman tedirgin olmalarını gerektirecek bir durum yoktur.

Genel olarak bakıldığı zaman bebeklerin 7 ve 10. aylarda iki heceli, kolay telaffuzu olan ve tekrar eden kelimeleri söyleyebildikleri görülmüştür. Bu kelimeler arasında ise mama, dede, anne, baba, cici bulunmaktadır.

Bebekler konuşmaya başlarken a, b, y, m, d gibi harflerin bulunduğu heceleri daha çabuk öğrenebilmektedirler. Çünkü bu harflerin telaffuzları daha kolaydır. Bunun yanında k, r ve t harfleri bulunan kelimeleri söylemekte daha zorlandıkları görülmüştür.

Bebeğin Anne Baba Demesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Bebekler ne zaman anne baba der? sorusu özellikle ilk gebeliği olan anne ve babaların daha da heyecanla cevabını merak ettiği bir sorudur. Bu soru bebekten bebeğe farklılık gösterebildiği gibi genel baz ifadeler de bulunmaktadır.

Bebekler doğumdan sonraki 2 3 aylık sürede fazla ses çıkarmazlar ancak 4. aydan sonra yavaş yavaş geveledikleri görülmektedir. Bu süreden sonra bebeğin anne baba demesi aslında biraz anne ve babanın yaptıklarına bağlıdır. Yani bu süreci isteyen anne baba hızlandırabilmektedir. Bu anlamda anne ve babaların yapabilecekleri aşağıdaki gibidir:

  • Bebekle ilgilenip onunla diyaloğa girilmesi tavsiye edilir.
  • Bebeğinize söylediğiniz herhangi bir şeyden sonra bebeğin size tepki vermesi için bebeğinize zaman tanıyın.
  • Çıkarmış olduğu seslere benzeyen kelimeleri sizlerin de tekrarlaması önerilir.
  • Bebek ile konuşma esnasında sürekli aynı kelimeleri ya da aynı şeylerden kaçınılması gereklidir çünkü bu şekilde davranmanın bebeğe hiçbir katkısı yoktur. Bebekle konuşurken farklı ses tonları ve farklı heceleri söylemeniz bebeğin dil gelişimi olumlu yönde etkileyecektir.

Bebeğin Konuşma Süreci Nasıl İlerler?

Bebekler ne zaman anne baba der? sorusunu soran anne ve babaların bebeğin konuşma sürecinin nasıl ilerlediğini bilmesi ve ona göre yapılması gerekenleri yapmaları gereklidir. Bu anlamda ise bebeğin konuşan sürecinin aşağıdaki gibi olduğu söylenilebilmektedir:

  • Bebekler 12 aylık olduğunda sizin sormuş olduğunuz sorumda anlaşılır cevaplar verebilmektedir. Yani bebeğinize bu kimdir dediğiniz zaman istediğiniz cevabı alabilirsiniz.
  • Bebek 15 aylık olduğu zaman etraftaki sesleri taklit etmeye başlarlar. Aynı zamanda bebeğiniz ile karşılıklı sohbet yapılabilmektedir.
  • 17- 18 aylık olan bebeklerin konuşması gayet iyi durumdadır. Hatta bazı bebekler şarkı bile söyleyebilirler.
  • 18- 24 aylık olan bebekler ise yaklaşık 25- 30 civarında kelime söyleyebilmektedirler ve sizlerin konuşmalarınızın çoğunu anlayabilmektedir.
  • 36 aylık olan çocukların konuşmaları ise gayet anlaşılırdır ve düzgün cümle kurabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu