Anne Sağlığı Konuları Neler

Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte mide bulantısı neden olur, ne zaman başlar? Hamilelikte yaşanan en büyük problemlerden bir tanesi mide bulantısıdır. Sabah uyandığınızda, otobüs ile seyahat ettiğiniz de ya da yemek yedikten hemen sonra mide bulantıları meydana gelebilir. Hamilelik dönemlerinde hemen hemen herkeste yaşanan bir problem olan bu durum, uzman doktorların verdiği ilaç takviyeleri ile belirli bir süre önlenebilir. Hamilelikte yaşanan mide bulantısının en önemli sebepleri arasında, hamilelik esnasında vücutta yaşanan çeşitli değişikliklerden kaynaklıdır.

Hamilelikte Mide Bulantısı

Aynı zamanda hamilelik hormonu olarak bilinen HCG hormonu bu dönemlerde kanda artış gösterir. Bu hormon yoğunluğu genel olarak sekizinci ve on birinci haftada arttığından dolayı da mide bulantıları meydana gelebilir. Hamilelik dönemlerinde yaşanan mide bulantıları araştırmalara konu olmuştur. Mide bulantısı bebeğin sağlığının ve zararlı etkenlerden korunmasını sağlıyor. Yumurta, et, tavuk, kafein ve alkol gibi besinler mide bulantısının oluşmasına neden olan ve tüketildiği takdirde bebeğe zarar veren ürünlerdir. Anne bu ürünleri, sekizinci ve on birinci haftalarda ne kadar tüketirse mide bulantılarının da bir o kadar artmasına neden olabilir.

Mide Bulantısı En Sık Sabah Saatlerinde Meydana Gelmesi

Hamilelik bir annenin hem fiziksel, hem de ruhsal olarak değişimidir. Bu dönemde vücut içerisinde ki tüm hormonlar değişir, beslenme alışkanlıkları farklılaşır. Bu dönem içerisinde oluşan hormon değişimleri mide bulantısının da oluşmasına neden olabilir. Mide bulantıları birçok insanlarda sabah saatlerinde meydana gelebilir. Bu durumda endişelenecek herhangi bir durum söz konusu değildir. İlerleyen saatlerde ise mide bulantılarında azalma görülür. Sabah saatlerinde mide bulantılarının olmasının en önemli sebebi ise midenizin boş olmasıdır.

Mide Bulantısını Önlemek İçin Ne Yapılır?

hamilelikte mide bulantısı

Sosyal hayatınızın etkilenmesine neden olan mide bulantısı çeşitli yollar ile önlenebilir. Mide bulantınızın önlenebilmesi için uygulayacağınız yöntemler şu şekildedir;

  • Mide bulantılarının yoğun olduğu dönemlerde aşırı yağlı ve baharatlardan kaçınmalısınız. Olabildiğince hafif besinler tüketerek mide bulantısını önleyebilirsiniz.
  • Asitli meşrubat ürünleri şişkinliğe neden olduğu gibi mide bulantısına da neden olabilir. Özellikle hamilelik dönemlerinde asitli meşrubat kullanılması tavsiye edilmez.
  • Yoğurt ve peynir mide bulantısının azaltılmasına yardımcı olduğundan dolayı mutlaka tüketilmesi tavsiye edilir.
  • Zencefil çayının mideyi rahatlatan önemli bir etkisi vardır. Özellikle sabah saatlerinde zencefil çayı tüketerek mide bulantısının önüne geçebilirsiniz.
  • Günde en az 2,5 litre sıvı tüketmek mide bulantılarının azalmasını sağlar. Bu dönemde sıvı tüketimine mutlaka dikkat etmeniz gerekir.
  • Haşlanmış patates ve makarna mide bulantısını önleyen besinler arasında yer alır. Dilerseniz öğle ve akşam yemeklerinde tüketebilirsiniz.
  • Midenin boş kalması mide bulantısına en büyük etkendir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

Günün ilk ışıklarında ve belirli saatlerinde yaşanan mide bulantıları anne adayını etkileyen bir durumdur. Vücudu hassas olan birçok insan kusmaya bağlı olarak gün içerisinde kendini hasta gibi hissederler. Hamilelikte mide bulantısının kaybolması kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Bir kişide tüm hamilelik döneminde mide bulantısı yaşanıyorken diğer kişide ise durum tam tersidir. Genel olarak hamilelik döneminde yaşanan mide bulantısı problemi gebeliğin altıncı haftasında başladığı gibi on ikinci haftasında da sona erer.  Sabah bulantısı hem bebek için hem de anne için problem yaratacak bir durum değildir. Ancak, aşırı kusma hali ve yetersiz beslenme gibi problemler hiperemezis gravidaruma hastalığına neden olabilir. Bu hastalık, besin eksiliğinden kaynaklı olarak tedavi edilmediği takdirde hem bebek hem de anne için zararlı olabilir. Bu nedenle aşırı kusma durumlarınız var ise mutlaka uzman bir hekime başvurmanızda fayda vardır.

İlginizi Çekebilir: Karın Ağrısı ve İshal Nasıl Geçer?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu