Anne Sağlığı Konuları Neler

Kimyasal Gebelik Nedir?

Kimyasal gebelik terimi, gebeliğin beşinci haftasından hemen  önce ve fetüsün bir ultrason cihazında  gözle görülür bir biçimde tespit edilmesinden çok önce meydana gelen çok erken gerçekleşen  bir düşüğü tanımlamak için kullanılır. Halk arasında sessiz düşük olarak da adlandırılır . Kimyasal gebelikte normal olarak yumurta ve sperm döllenmiştir, yani gebelik vardır. Ama gebelik kesesi ultrason cihazında görünecek kadar büyüyemeden düşük gerçekleşir.

Kimyasal hamilelikte idrar sıvısından yapılan erken gebelik testi ya da kandan alınan beta HCG testi pozitiftir. Yani biyokimyasal olarak gebelik oluşmuştur. Bu sebeple kimyasal gebelik biyokimyasal gebelik olarak da adlandırılır. Gebelik kesesinin ultrasonda görülebilmesi için beta HCG değerinin 1000 ıu/l değerinin  üstünde olması gerekir. İşte kimyasal gebelikte beta HCG 1000 ıu/l değerinin  üstüne bir değere ulaşamadan çok hızlı  düşmeye başlar ve gebelik kesesi hiçbir zaman asla ultrasonda görünmez.

Kimyasal Gebelik Neden Olur?

kimyasal gebelik
kimyasal gebelik

Kimyasal gebeliğin en sık sebebi embriyonun genetik olarak sağlıklı olmamasıdır. Yani ya sağlıksız bir sperm sağlıklı bir yumurtayı döllemiştir ya sağlıklı bir sperm sağlıksız bir yumurtayı döllemiştir ya da sperm ve yumurta sağlıklı olmasına rağmen döllenme esnasında meydana gelen bir komplikasyon nedeniyle embriyo kromozomal olarak normal değildir.

Doğanın kanunu gereği normal olmayan kromozoma sahip embriyo rahime tutunamaz ya da tutunsa bile düşük gerçekleşir. Bu açıdan bakıldığında kimyasal gebeliğin asıl sebebi embriyonun genetik olarak sağlıklı olmamasıdır.

Genetik problemler dışında rahim duvarının normalden ince ya da kalın  olması da kimyasal gebeliğe sebep olabilir. Kalın rahim duvarının sebebi  de en sık submüköz miyomlar ve endometriyal poliplerdir. Bu sebeple hamilelik düşünen bir kadının hamile kalmadan önce uzman bir doktora muayene olması, rahimde miyom ya da polip varsa, bunlar alındıktan sonra hamile kalması tavsiye edilir.

Kimyasal Gebelik Belirtileri

Biyokimaysal (Kimyasal) gebelik ve normal sağlıklı gebelik belirtiler çok benzerdir

  • Bulantı
  • Kusma
  • Adet gecikmesi
  • Memelerde büyüme ve hassasiyet
  • Kasık ağrısı gibi belirtiler normal gebelikte olduğu gibi kimyasal gebelikte de olur.

Kanda beta HCG testi ya da idrardan yapılan gebelik testi pozitiftir. Ama beta HCG değeri genellikle çoğu zaman maksimum 100 ıu/l seviyesine gelmeden çok hızlı bir biçimde düşmeye başlar.

Sağlıklı gebeliklerde BHCG değeri 2 günde bir ikiye katına çıkar ve BHCG değeri 1000 ıu/l civarına ulaştığında vajinal ultrason cihazında gebelik kesesi görünür. Fakat biyokimyasal gebelikte beta HCG bu seviyelere hiç ulaşamadığı için gebelik kesesi ultrasonda görünmez. Kadın bireyin gebe olup olmadığı yalnızca gebelik testinde belli olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu