Anne Sağlığı Konuları Neler

Kızlık Zarı Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarı günümüz içerisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Kavgalar, boşanmalar hatta cinayet olaylarına kadar gidebilen toplumsal sorunlara yol açan fenomen bir olaydır. Aslında vajinaya yapılan parmakla müdahale, alınan darbeler, sürtünme yoluyla yakınlaşma da kızlık zarını zedeleyebilir. Kızlık zarının yırtıldığı ya da bekaret kaybedildi mi sorularının net cevabı, bu konu içerisinde deneyimli jinekolog aracılığıyla muayene edilerek anlaşılır.

Kızlık Zarı Nedir?

kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır
kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır

Kızlık zarı vajinanın hemen girişinde yer almaktadır. Yaklaşık olarak 1.5 ile 2 mm arasında yer almaktadır. Bazı kilolu hastalar üzerinde ise daha içeride yerleşmiş olabilir. Halk arasında kızlık zarının yırtılması, ‘’kızlığın gitmesi, kızlığın bozulması, kızlık zarının patlaması, bekaret kaybı, bekaretin gitmesi’’ tarzındaki ifadelerle tanımlanmaktadır.

Kızlık Zarının Muayenesi

Kızlık zarı durumunun bozulup bozulmadığı, bekaret muayeneleri ile oldukça acısız ve kolay bir şekilde anlaşılabilmektedir. Muayeneler mevcut kızlık zarının yapısına hiçbir şekilde zarar vermez. Bazen hastalar bu durumu kendi üzerinde denemek isterler. Yani kızlık zarının bozulup bozulmadığını anlamaya çalışırlar. Uygun pozisyonlar üzerinde kızlık zarını görebilirler fakat zedelenip zedelenmediği, bozulup bozulmadığı hakkında net bir bilgi elde etmeleri mümkün değildir.

Kızlık Zarının Bozulması

Kızlık zarı sert mastürbasyon, cinsel birleşme, vajinadan içeri bir nesnenin sokulması, kaza gibi nedenlerden dolayı bozulmaktadır. Fakat kadınlar bazı durumlar içerisinde kızlık zarlarının bozulup bozulmadığı hakkında tam olarak karar verememektedirler. Kızlık zarının nasıl bozulabildiğini soran kişilerdenseniz ilk olarak bozulma belirtilerinin sizlerde olup olmadığına bakılması gerekmektedir. Ayrıca net bir cevap elde etmek adına kesinlikle uzman bir jinekologa başvurmalısınız.

Kızlık zarının bozulduğuna ait en önemli belirtilerinden birisi kanamadır. İlk cinsel ilişki veya herhangi bir sebeple kızlık zarı bozulduğu zaman bütünlüğü bozulduğundan dolayı bir miktar kanama olabilir. Fakat bu kanamalar tamamen kızlık zarlarının yapısına göre değişir. Açık pembe, kırmızı renkli bazen silince gelen, bazen 1-2 saat sürebilen, bazen ise birkaç güne dek uzayan kanama türleri bulunmaktadır. Bazen de zar yapısı esneğe yakın veya esnektir ve bu tarz zarlarda hiç kanama olmaz. Tam tersi de elbette mümkündür. Bazen de kanama bulunmaktadır fakat yalnızca zelenme vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu