Anne Sağlığı Konuları Neler

Bebek Ne Zaman Anne Karnında Hareket Eder?

Bebekler ne zaman anne karnında hareket eder sorusu anne adaylarının en çok merak ettiği ve heyecanla cevabını beklediği bir sorudur. Bebeğin anne rahmine düştüğü ilk anda itibaren hesaplama yapıldığında 7. haftada bebeğin hareketlerinin başladığı söylenilebilir. Bebek yani embriyo bu aşamada fasulye tanesi kadar olduğu için anne adayı bebeğin bu hareketlerini hissedemez ancak bu hareketler ultrason ile görülebilmektedir.

Bebek Ne Zaman Anne Karnında Hareket Eder?

Bebek anne rahmine düştüğünden itibaren hızlı bir şekilde büyümeye başlamaktadır. Hamileliğin 7. haftasından itibaren de hareketler başlamaktadır ancak bu hareketleri annenin hissetmesi biraz zaman almaktadır. Bunun nedeni ise bebeğin çok küçük olmasıdır. Gebeliğin 16. Haftasında ise bebek biraz daha büyüdüğü için bazı anne adayları bebeğin bu hareketlerini hissedebilmektedir. Bebeğin hareketlerini 16. haftada hissetmeyen annemlerin tedirgin olmalarını gerektirecek hiçbir durum yoktur çünkü bu hareketlerin hissedilebilmesinin altında bazı nedenlerde bulunmaktadır.

Bebekler Kaç Kez Hareket Eder?

Bebekler ne zaman anne karnında hareket eder? sorusunun önemli olduğu gibi bebeklerin kaç kez hareket ettiği de önemlidir. Bu anlamda gebeliğin 20 haftasında kaç tane hareket olduğunu tespit edebilmek için bir ultrasonografi çekilmiştir. Bu ultrasonografide 12 saat boyunca bebeğin 575 kez hareket ettiği görülmüştür. Bebeğin bu kadar fazla hareketi normal şartlarda anne adayını rahatsız etmektedirler ancak bu hareketlerin hepsini anne hissedememektedirler. Annenin bu hareketlerini hissedebilmesi için uzanır pozisyonda başka herhangi bir şeyle uğraşmadan konsantre olması gereklidir.

  1. gebelik haftasında çekilen bir ultrasonografide ise bebeğin 12 saatte 275 kez hareket ettiği tespit edilmiştir. Bu hareketlerin ise annen tatlı bir şeyler yediği zaman veya annen tokken daha da artabileceği unutulmamalıdır.

Bebeğin Anne Karnındaki Hareketleri Önemli Midir?

Bebek ne zaman anne karnında hareket eder? sorusunu soran anne adayları bu sorunun önemli olduğu bildikleri için bu konuda bilgi almak istemektedirler. Söz konusu olan bebeğin hareketleri bebeğin sağlık durumu hakkında bilgi vermektedir. Yanı bebeğin anne karnındaki gelişiminin normal bir şekilde ilerlediği bu hareketler sayesinde anlaşılabilmektedir. Bunun yanında ise bebekteki kan akımının yeterli olup olmadığı da bu bebeğin hareketleri sayesinde anlaşılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu