Anne Sağlığı Konuları Neler

Ebeveynlerin Yaptığı Hatalar

Ebeveynlerin Yaptığı Hatalar, çocuklarımızın iyiliği ve güvenliği için anne ve babalar bazen üstlerine çok gidebiliyor. Bu durum çocuklarımızda yanlış bir etki bırakabiliyor. Her anne ve baba ebeveynliğin zor olduğunu kabul etmeli. Ancak ebeveynliği yapmak ve üstlerine düşen görevleri yerine getirmek anne ve babaya kalmış bir şey. Çocuklarımızı her konuda uyaran konuda uyaran anne ve babalar bazen sınırı aşabiliyor ve çocuklarda oluşabilecek etkiyi tahmin edemeyebiliyor.

Bugünkü yazımızda anne ve babaların sıkça yaptığı yanlış davranışlardan ve bu yanlışı doğruya çevirmeyi anlatacağız.

Ebeveynlerin Yaptığı Hatalar
Ebeveynlerin Yaptığı Hatalar

Anne-Babaların Yaptığı Hatalar Nelerdir?

İlk olarak çocuklarımızın her konuda güvenliğini sağlamalıyız. Çocuklarımıza “Sana güveniyoruz ama etrafa güvenmiyoruz“ gibi sözler çocuklarımıza dersek onları aileye bağlı bir birey olarak yetişmesini sağlar. Bu sözleri demek yerine tehlikelerin ne olduğunu anlatmak ve onlara tehlike durumunda neler yapması gerektiğini anlatmalısınız.

Çocuklarımızın disiplini öğretmek gerekir. Tabi disiplini çok abartmamak gerekir. Eğer abartırsak çocuklarımızda olumsuz etki bırakabilir ve çocuklarımızın ilerleyen yaşlarında çeşitli sorunları doğurabilir. Çocuklarımıza disipline verirken onlarla anlaşma yapmak için uyum ve barış içinde konuşmalıyız. Disiplini öğretmek için sevgi ve şefkat ile de yaklaşmayı unutmayın.

Çocuğunuzun bir arkadaş gibi yaklaşmamaya özen gösterin. Çünkü arkadaş gibi davranırsanız sizi bazı durumlarda önemsemeyebilir. Onlara yol gösterici bir ebeveyn olarak yaklaşın.

Her anne ve babanın bazı yaptığı en büyük yanlış ise başkalarıyla kıyaslanmasıdır. Çocuğunuzdan daha başarılı olabilir ancak kıyaslama yapmak çok yanlıştır. Çünkü çocuklarımızda diğer çocuklarla kıyasladığımız durumda sanki onu değersiz olarak görmüş gibi olabiliyor ve çocukların zihninde kötü bir algı bırakıyor. Çocuğunuz kıyasladığınız kişiyle aynı yeteneklere sahip olmayabilir. Onun yerine yeni yeteneklerini keşfetmeye yardımcı olun.

Çocuğunu herkese karşı korumanıza gerek yok. Çocuğunuzun insanlarla sosyalleşmesine katkı olacaktır.

Çocuğunuzun yaptığı hatayı nazikçe yüzüne söylemeliyiz. Böylelikle böyle bir hata karşısında görülen sonuçlar yüzünden çocuklarınızın hatalara karşı dikkatli olmasını sağlayacaktır. Çocuklarınız elbette hata yapabilir. Bu hataları söylerken dikkat edilmesi gereken başka bir husus da onları aşağılamadan söylemek. Uzmanlara göre çocuklara söylenen kötü sözler yaşamları boyunca akıllarında kalabilir ve çocuğunuzu kötü etkiler.

Çocuğunuzun hayallerine karışmayın. İlerde ne yapmak istiyorlarsa bırakın yapsınlar. Eğer karışırsak kısıtlamış gibi gözükür ve çocuklarımızda kötü etki bırakabilir.

Çocuklarınız her istediğini almayın. Yoksa paranın değersiz olduğunu ve ileride çok harcamaya alışır. Gerekli ve çocuğunuz için yeterli olarak istediklerini alabilirsiniz.

Çocuğunuzu sürekli yemek yedirmeyin. Bırakın kendileri yemeye çalışsın ve pratik zekaları gelişsin. Çocuğunuzun işlerini kendiniz yapmayın. Ebeveynlerin kendileri bu işlerin nasıl yapacağını anlatarak çocuğun öğrenmesini sağlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu