Anne Sağlığı Konuları NelerÇocuk Sağlığı Konuları Neler

Anne Karnında Bebek Gelişimi İçin Ne Yemeli?

Anne Karnında Bebek Gelişimi İçin Ne Yemeli, Hamilelik döneminde hem yeterli hem de dengeli beslenmenin önemi anne ve bebeğin sağlığı için çok gereklidir ve çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Vitamin ve mineral açısından zengin olan besinler olması gereken bir fetal gelişimine yardımcı olmaktadır. Hamilelik sürecinde ise hamileliğin getirmiş olduğu ağrılar ile baş etmeyi kolaylaştırır. Peki anne karnında bebek gelişimi için ne yemeli?

Anne Karnındaki Bebek Gelişimi İçin Ne Yemeli?

Doğumun öncesinde alınması gereken bazı vitaminlerin yanında A vitamini, folik asit, protein, potasyum, magnezyum, kalsiyum lif ve omega-3 gibi yağ asitlerinin de tüketimi için bunları içermekte olan besinlerin tüketimi de oldukça önem taşır. Anne adayları sağlıklı geçen bir gebelik dönemi için ve bebeğin hem zihinsel hem de bedensel gelişimi için organik olan ürünleri tüketmelidirler. Bu sürede de annenin vücudu ek besinlere fazla derecede ihtiyaç duyar. Ancak bu besinler ile birlikte sağlıklı geçmekte olan bir gebelik ve sağlıkla sonlanan bir doğumun gerçekleşmesi mümkündür.

Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Süt ürünleri tabii ki de bu listenin başını çekmektedir. Çünkü süt, kalsiyum açısından en zengin besindir. Doğal olarak üretilen yoğurtlar sindirim sistemine katkıda bulunan probiyotik bakterilerini içerir. Bu yüzden de yoğurdun tüketimi oldukça önem taşır.

Bu listeyi baklagiller takip etmektedirler. Baklagiller, hamilelik döneminde annenin ihtiyaç duyduğu bitki bazlı lif, protein, demir, folat ve kalsiyum kaynaklarıdır. Aynı zamanda bu baklagiller, yüksek miktarda folat içerir. Bu folat ise bir B vitamini çeşididir. Özellikle bu vitamin ilk trimesterde hem anne hem de fetüsün sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Brokoli, lahana, ıspanak, marul gibi yeşil yapraklı olan sebzeler, hamile olan anne adaylarının ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin büyük bir kısmını içermektedir. Yeşil yapraklı bu sebzeler, antioksidanlar açısından oldukça zenginlerdir.

Et besini, yüksek miktarda protein içerir. Kırmızı et, vücuttaki demir miktarını arttırır. Demir, kırmızı kan hücreleri sayesinde hemoglobinin bir parçası olarak kullanılan temel bir mineral çeşididir. Vücudunuzdaki tüm hücrelere oksijen iletmek için önemlidir.

Boyutu büyük olan bir yumurta 77 kalori, protein ve yağ içermektedir. Aynı zamanda da bünyesinde birçok vitamin ve mineral içermesinden dolayı da anne adaylarının sık sık tüketmesi gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu