Anne Sağlığı Konuları Neler

Anne Hangi Pozisyondayken Bebek Rahat Eder?

Anne Karnında ki Bebek Hangi Pozisyonda Rahat Eder, Özellikle hamileliğin son kısımlarına gelmiş annelerin en çok araştırdığı konulardan birisi. Anneler hangi pozisyondayken bebek daha rahat eder sorusudur.

İlk hamileliğini yaşayan anneler bu konuda endişeli olmaktadırlar. Özellikle son zamanlarda bebeğin uyuduğu süre oldukça azalacaktır ve sürekli hareket halinde olabilmektedir. Peki bu konuda uzmanların önerileri nedir? Hangi pozisyondayken bebekler daha rahat etmektedir?

Bebekler Hangi Pozisyonda Rahat Ederler?

  1. Uyurken sol tarafınıza dönüp yatın.

Uzmanlar uyurken sol tarafınıza dönüp uyumanızı önermektedir. Sol tarafınıza dönüp uyumanız kan dolaşımınızı destekler ve besinlerin rahime dolayısı ile bebeğe ulaşmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra böbreklerdeki atıklar daha kolay bir şekilde ortadan kalkacaktır.

  1. Bir yastık desteği alabilir ve yan tarafınıza yatabilirsiniz.

Yatarken veya uzanırken bacaklarınızın arasına bir yastık yerleştirip yan tarafınıza yatmanız omurgalarınızın düz durmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda bir bacağınız diğerine baskı yapmasını önlemiş olursunuz. Bacağınızın arasına koyacağınız yastığın uzun bir yastık olması daha yararlı olacaktır. Uzun yastığı bacaklarınızın altına yerleştirdiğinizde karnınızı da destekleyebilir ve daha güvenli bir şekilde uyumuş olursunuz.

  1. Yarı oturur bir pozisyon alabilirsiniz.

Yarı oturur bir pozisyon genellikle mide rahatsızlığı veya sindirimle alakalı bir problem olduğu zamanlarda önerilmektedir. Eğer sindirim güçlüğü çekiyorsanız bu şekilde uzanmanız yararınıza olacaktır. Çok yumuşak olmayan fakat yumuşak bir yastık bu pozisyon için destek sağlayabilir. Bu sayede daha rahat bir duruş şekli elde eder ve konforlu hissedersiniz.

  1. Gövdenizi yüksekte tutarak uyuyabilirsiniz.
bebek hangi pozisyonda rahat eder
bebek hangi pozisyonda rahat eder

Hem sizin hem de bebeğinizin rahat hissetmesi adına en rahat uyku pozisyonlarından bir tanesidir. Gövdenizi yüksek tutarak uyumanız rahatsızlıklara karşı kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Özellikle burun tıkanıklığı, mide ekşimesi ya da boğulma hissine kapılıyorsanız bu şekilde uyumanız daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Sırtınızı desteklemek için birkaç yastık veya bir minder alabilirsiniz. Kendinizi biraz yükselterek bu şekilde dinlenebilirsiniz. Bu şekilde yapmanız baş dönmesini de oldukça azaltacaktır. Uzun bir süre böyle bir pozisyonda durduğunuzda da yatay pozisyonu koruyarak vücudunuzun rahatlamasına yarayacaktır.

Ve unutmayın siz ne kadar rahat hissederseniz bebeğiniz de o ölçüde rahat hissedecektir. Sadece karnınızın üstüne sert bir cisim koymamaya özen gösteriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu