Anne Sağlığı Konuları Neler

Sevgi Üzerine Kurulu Anne Çocuk İlişkisinin Önemi

Sevgi Üzerine Kurulu Anne Çocuk İlişkisinin Önemi, her yıl 2 Mayıs’ta kutlanan anneler günü, anneler ve çocuklar arasındaki sevgiyi her yıl bize hatırlatmaktadır. Her çocuğun hayatındaki en önemli ve ilk rol model olan kişi anne çocuğunun hayatındaki geri kalan ilişkileri açısından büyük önem teşkil etmektedir.

Yeni doğan bir çocuğun sadece fiziksel ihtiyaçlarının karşılanması onun hayata adapte olmasını zorlaştıracaktır. Çocuğunuz sevgi ve güven ortamında büyümeli ve kuracağı ilişkiler bu yönde olmalıdır. Doğduğu andan itibaren bebekler ile konuşmak onların sosyal, bilişsel ve dil becerilerini geliştirdiği uzmanlarca kanıtlanmış bir gerçektir. Çocuğun yürümeye başladığını zamanlarda da çocuk bireysel varlığını hissetmeye başlayacaktır. Annesi ile inatlaşma dönemine girmesi de bu zamanlarda başlayacaktır. Anneler bu dönemlerde endişe etmemeli çocuğun ayrışmasına izin vermeli ve onların sosyal becerilerini geliştirmelerine izin vermeleri gerekmektedir. Tabi zaman içerisinde birtakım sınırların çocuğa belirtilmesi gerekmektedir.

Disiplin uygulama konusunda da anne ve baba bir denge kurmalı birlikte hareket etmeli ve çocuğun sosyal zekasının gelişmesine yardımcı olmalıdırlar.

Anne Çocuk İlişkisinin Temeli: Sevgi

Sevgi Üzerine Kurulu Anne Çocuk İlişkisinin Önemi
Sevgi Üzerine Kurulu Anne Çocuk İlişkisinin Önemi

Çocuğun dünyaya geldiği anda başlayan anne çocuk teması doğan çocuğun ilerideki hayatı boyunca kuracağı ilişkilerin yönünü belirlemektedir. Annesi ile güvenli, saygılı ve sevgi temelli ilişki kuran çocuklar, ruh sağlığı bakımından diğer çocuklara kıyasla sağlıklı birey olarak yetişmektedir. Çocukların kendi ayakları üzerinde durabilen, ruhsal bakımdan sağlıklı ve güvenli bir birey olmaları için aile ortamında büyümeleri önemlidir. Bu ideal aile ortamının oluşturulmasında büyük rol anneye düşmektedir.

Bir çocuğun gelecekte ilişkileri annesi veya onun yerine geçen ona bakım sağlayan kişiye benzemektedir. Bu yüzden anne ile çocuk arasındaki ilişkinin sağlıklı olması çocuğun hayat kalitesi açısından da çok önemlidir. Çocukların ideal aile ortamında büyümeleri için anne ve babasından yeterli ilgi, sevgi ve şefkati görmeleri, çocukları hayata önde başlamaktadır. Çocuğunuza bu denli ilgi gösterirken birtakım kuralların ve sınırların var olduğunu da mutlaka öğretmelisiniz.

Unutulmamalıdır ki sevgi göstermenin sınırı olmayacağı gibi yeri ve zamanı olmalıdır. Çocuğunuz yanlış bir davranış gerçekleştirince onu uyarmalı ve her daim arkasında olmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu