Anne Sağlığı Konuları Neler

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri ilk zamanlarından itibaren vücut üzerinde bazı değişiklikler meydana gelmeye başlamaktadır. Bazı anne adaylarındaki bu değişiklikler fark edilebilir olsa da bazı kişilerde de fark edilmeyebilir. Gebelik belirtileri hafta hafta olarak değişmekle beraber her kadında aynı semptomların ortaya çıkmaması olabilir. ‘’Hamile Miyim?’’, Acaba kaç haftadan beri hamileyim?’’ tarzındaki soruların doğru cevabına ulaşmak adına vücudun verdiği tepkiler incelenmelidir. Sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek adına da doktora danışmak oldukça önemlidir. Unutulmamalı ki hamileliğin bazı ortak belirtileri bulunsa dahi bunlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Hamilelik belirtileri olarak görülen konular başka bir konu ile alakalı da olabilir.

Bazı kişilerde de erken hamilelik belirtileri ilk haftalarda görülmeye başlayabileceği üzere bazı kişilerde hiçbir zaman görülmeyebilir.

Hamilelik Belirtileri Nedir?

Adet Gecikmesi

Adet gecikmesi, gebeliğin ilk ve en önemli belirtilerinden birisidir. Fakat her adet gecikmesi durumu da kesin olarak bir hamilelik belirtisi değildir. Hamilelik döneminde regl kanamalarının olmaması nedeniyle adet gecikmesi yaşandığı zaman, kadınlar bu durumu erken hamilelik belirtisi şeklinde görebilmektedir.

Meme Hassasiyeti ve Göğüs Ağrısı

Erken hamilelik belirtileri içerisinde ‘’göğüslerde değişiklikler’’ konusu yer almaktadır. Hamilelikten dolayı kaynaklanan bazı hormonal değişimler ( prolaktin, progesteron ve östrojen hormonlarının salgılanması ), göğüs bölgelerinde ağrı yapabilmektedir. Göğüs ağrıları da genel olarak adet belirtilerinden birisi olduğundan dolayı kesin hamilelik belirtisi olabilmek adına tek başına yeterli değildir.

Kanama (Akıntı)

Bazı durumlar içerisinde hamilelik belirtileri akıntı olacak şekilde kendini gösterebilmektedir. Hamilelikte kanama, hamileliğin başlangıcının habercisi olarak bilinir ve hafif lekelenme şeklindedir. Bu kanamalar, regl kanamalarından çok daha farklıdır ve hamileliğin başlangıcına doğru işaret eder. Bundan dolayı da erken hamilelik belirtileri arasındadır.

Baş dönmesi

Hamilelikte baş dönmesi, metabolik değişiklerden kaynaklı olarak görülebilmektedir. Bu süreç içerisinde metabolik takiplerin yapılması ise oldukça önem arz etmektedir.

Yorgunluk ve uyuma isteği

Vücut üzerinde artan progesteron hormonu, hamile adaylarında uyuma isteğini yaratabilmektedir. Bu nedenle ilk 3 aylık hamilelik konusundaki belirtilerinde sürekli yorgun olabilme ve uyuma isteği hissedebilmektedir.

Mide ve sindirim problemleri

Sindirim sistemi ve mide sorunları, hamilelik belirtileri içerisinde yer alabilmektedir. Hamilelik nedeniyle salgılanan progesteron hormonu, içecek ve yiyeceklerin yemek borusu üzerinden çok daha yavaş ilerlemesine neden olmaktadır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu