Çocuk Sağlığı Konuları Neler

Ateşli Çocuğa Okunacak Dua Nedir? En Etkili Dua!

Ateşli çocuğa okunacak dua, çocuklarda farklı sebeplerden dolayı ateşlenme durumları görülebilir. Ateşli çocuğa okunacak dua ile çocukların ateşinin düşmesi mümkündür. Ebeveynler çocukların ateşlenmesi durumunda oldukça tedirgin olurlar. Çocuk ve bebeklerde ateşlenme gibi durumlarında çocukların zaman kaybedilmeden bir sağlık kuruluşuna götürülmesi önemlidir. Çocuklara gerekli tedaviler uygulansa da yine de dua okunması önemlidir.

Çocuklarda ve bebeklerde ateşin düşürülmesi için okunacak dualar çocuklara şifa olması niyetiyle okunmalıdır. Hz. Muhammed Allah’a duada ısrarcı olunması gerektiğini söyler. Ebeveynler çocukları rahatsızlandığı zaman hastalıkla mücadele döneminde Allah’a dua etmeyi de ihmal etmemelidir. Bu dönemde çocuklara içten bir şekilde edilen dualar Allah katında kabul olur.

Ateş Düşürmek İçin Hangi Dualar Okunmalıdır?

Ateş düşürmek için okunacak dualar herkes tarafından bilinmesi gereken dualardır. Bu dualar ateşi olan kişilere okunduğu zaman kişiler kendilerini daha ferah hisseder. Zaman içerisinde de ateşte düşme görülür. Bu dualar okunmadan önce hasta olan çocukların mutlaka bir sağlık kuruluşuna götürülmesi önemlidir. Gerekli önlemler alındıktan sonra bu dualar okunmalıdır.

Ateşi düşürmek için okunacak olan duaların her gün kalpten bir şekilde ve inançla okunması gerekir. Bu sayede Allah (C.C.) tüm sıkıntıların giderilmesini sağlar. Bunun yanında Allah’ın izni ile istekleriniz ve dilekleriniz gerçekleşir.

Ateş durumu, insanların vücut sıcaklığının yükselmesi ile meydana gelir. Çocuk ve yetişkinlerde vücut sıcaklığında değişiklikler olabilir. Ortalama ateş seviyesi 34 ile 37,9 arasında olmalıdır.

Ateşin yükselmesi durumunda;

  • Vücutta titreme

  • Uzuvlarda soğuma

  • Vücutta terleme,

  • Hayal görme gibi durumlar meydana gelebilir.

Ateşin ölçülmesi için yetişkinlerde termometre ile ağız ya da koltukaltından ölçme işlemi gerçekleştirilir. Çocuklarda ise ateşin makattan ölçülmesi net bir sonuç elde edilmesini sağlar.

Ateş Çıkması Durumunda Vücutta Ne Gibi Durumlar Meydana Gelir?

ateşli çocuğa okunacak dua
ateşli çocuğa okunacak dua

Ateş çıkması durumunda vücut kendini ısıtmak ister. Bu nedenle de üşüme ve titreme gibi durumlar meydana gelir. Bu nedenle ateşlenen kişilere kalın giydirilmemesi önemlidir. Ilık bir duşa girmek ateş düşürmede etkili yöntemler arasında yer alır. Yapılan müdahalelere rağmen ateş düşmezse hastaneye ya da sağlık kuruluşlarına gidilmelidir. Çeşitli ilaçlarla ateş düşürülse de vücuttaki enfeksiyonlar ve virüsler temizlenene kadar ilaçların kullanılması önemli bir konudur.

Ateşli çocuğa okunacak dua öncesinde kişilerin abdest alması gerekir. Bunun yanında duaya besmele ile başlanmalıdır. Bu sayede duanın çok daha çabuk bir şekilde gerçekleşmesi sağlanır. Dualar için ruh temizliği, inanç ve samimiyet son derece önemlidir.

Ateşli Çocuğa Okunacak Etkili Dualar Nelerdir?

Çocuklarda ateşlenme sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Biz Müslümanlar yaşadığımız sıkıntılarda her zaman duaya sığınmalıyız. Ateşi yükselen çocuklara Hz. Muhammed’in (SAV) tavsiyesine uyarak bol bol dua okumak gerekir. Peygamber Efendimiz, Allah, duada ısrarcı olanları sever buyurur. Bu nedenle sıkıntılı durumlarda dua okumak son derece önemlidir. Çocukların ateşi yükseldiği zaman Tuhfetüz-Zakirin 216 okunabilir. Ateş yükselmesi halinde ebeveynlerin üç gün üst üste yıkanması ve yıkanırken de besmele çekmesi ve Allah’ım ben sadece senin şifanı aramak ve peygamberi tasdik etmek adına yıkanıyorum demesi sonrasında ise çocuklara bu duayı okuması gerekir. Bu süreçte çocuklar Allah’ın izni ile ateşten kurtulur ve tekrardan sağlığına kavuşur.

Ateşi olan çocuklara Buari Maraz duası okunmalıdır. Çocuklara şifa olması için yakınlarının bu duayı okuması son derece önemlidir. Bu dua okunarak Allah’tan (C.C.) yardım istenir. Ateşli çocuğa dua okunduğunda çocuğun sakinleştiği ve ferahladığı görülür. Bunun yanında duanın gücü sayesinde çocukların ateşi de zaman içerisinde düşecektir. Bunun yanında dua ederken çocuğun doktora götürülmesi ve gerekli tedavinin yapılması da önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Uçuğu en çabuk ne geçirir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu